Vienuolynas ir rožė. Šie du žodžiai greta nuo tolimųjų viduramžių laikų, senųjų vienuolynų sodų tradicijos. Anuomet vidiniuose vienuolynų kiemeliuose, apsuptuose kolonadų, dažnai būdavo įrengiami sodai, turėję priminti apie prarasto rojaus grožį, būti vienuolių apmąstymų ir maldų vieta. O rožei krikščionybėje  teko ypatinga pagarba – juk balta rožė – Šv. Mergelės Marijos atributas, simbolizuojantis nekaltybę, skaistumą bei dvasinį atsiskleidimą, juk tai ir erškėčių vainikas ant nukryžiuoto Jėzaus Kristaus galvos... Tad nieko keisto, kad vienuolių sodeliuose kartu su vaistingaisiais augalais ir daržovėmis augo rožės. Vienuolynų sodų tradicija išliko iki mūsų dienų.
Lietuvos rožininkų draugija šią gražią tradiciją pasiryžo atgaivinti Vilniaus Šv. Jono teologo vienuolyne. Vidiniame vienuolyno kieme sumanyta įrengti baltąjį rožyną, kuriame vienuoliai galėtų ne tik pasinerti į kontempliacijas, bet jo viduryje taip pat būtų laikomos pamaldos. Apskritimo formos rožyną sudarys dvi plačios takeliais suskaidytos baltų senovinių ir modernių rožių eilės. Tarp rožių bus pasodinta baltažiedžių lelijų ir kitokių derančių daugiamečių gėlių.
Šį rudenį jau nuveikti dideli darbai kuriant baltąjį vienuolyno rožyną. Pirmiausia buvusio seno gėlyno vietoje parengta vieta, iškasti seni augalai, apgenėti ir išpjauti seni medžiai. Būsimam rožynui suteikta nauja forma ir jau pasodinta per 60 rožių krūmelių. Visas kiemas bus užsėtas nauja veja, o kol kas atlikti parengiamieji darbai – išdirbta ir pagerinta žemė. Belieka laukti pavasario, kad galima būtų tęsti pradėtus darbus.
Visi rožyno įkūrimo darbai atliekami LRD lėšomis, rožes paaukojo Sibirkos rožynas. Taip pat dėkojame Jonui ir Gražinai Papučkoms, paaukojusiems pinigų šiam projektui.
Labai malonu, kad į rožyno planavimo bei kūrimo darbus aktyviai įsitraukia ir patys vienuoliai, vadovaujami brolio Jono. Juk tai bus ne tik maldų ir meditacijų vieta – kas rytą žvilgsnį pro gyvenamųjų kambarių langus pasitiks baltos rožės.

Paremti šį projektą galite Lietuvos rožininkų draugijai skirdami 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio arba paaukodami. Rekvizitus rasite čia.

Vienuolyno nuotraukas galite peržiūrėti galerijoje.

Tekstas Rūtos Krasnovaitės