Spalvų derinimas. II dalis.

1
Koralų ir geltonos spalvos derinys.

Renkantis ir derinant spalvas nereikėtų užmiršti, kad kai kurios rožės žydėjimo metu labai keičia spalvą. Turime minty ne tai, kad žiedų spalva šviesėja, o tai, kad visiškai keičiasi atspalvis. Pavyzdžiui, raudonos rožės saulėje pamažu blunka įgaudamos purpurinį atspalvį, lašišinių ar persikinių atspalvių rožės gali tapti kreminėmis, o vario spalvos rožės žiedas – rausvas. Jeigu toks spalvos kitimas jums nelabai patinka, nereikėtų rožių sodinti visiškoj saulės atokaitoj, o dar geriau rinktis rožes, kurių spalva atsparesnė saulės poveikiui. Švelniai ir sodriai rožinių, avietinių, vyšninių ir gelsvų spalvų rožių atspalviai labai nesikeičia. Jos gali pašviesėti, bet iš esmės spalva liks ta pati. Be abejo, žiedų spalva priklauso ir nuo rožės augimo sąlygų – dirvožemio, drėgmės, temperatūros, tręšimo.

2
Geltonos ir persikinės spalvos derinys.

Tikriausiai nėra kito augalo, kuris žavėtų tokia didžiule žiedų spalvų ir atspalvių įvairove. Sunku atsispirti rožių kerams ir norui pasodinti jų kuo daugiau ir įvairesnių spalvų. Tačiau nereikėtų stačia galva pulti kurti naują rožyną gerai neapsvarsčius spalvų derinių.

3
Ramus romantiškas spalvų derinys

Jei manote, kad nemokate derinti spalvų, nemėgstate eksperimentuoti ar labai bijote suklysti, savo rožyną kurkite iš rožinių, baltų, kreminių spalvų rožių. Kaip akcentus įterpkite avietinių, purpurinių spalvų rožių ar kitų augalų. Tokios spalvinės gamos rožynas bus romantiškas, jaukus, raminantis. Ryškiai geltonų ar melsvai violetinių atspalvių rožės čia nelabai tiks. Iš šių spalvų rožių galima kurti drąsius eksperimentinius derinius, tačiau jiems geriau surasti vietos atskirai.

Kuriant senovinio stiliaus rožyną geriausiai tiks šaltų atspalvių rožinės, švelniai rožinės, avietinės ir baltos rožės. Jas derinkite su levandomis ar violetiniais šalavijais. Jei sumanysite prie jų priderinti sodrių, šiltų spalvų rožes, teks gerokai pasukti galvą. Tokių skirtingų spalvų rožės gali tarpusavyje konkuruoti.

3
Senovinės rožės.

Norėdami sukurti ryškų, linksmą, šventiškai nuteikiantį sodą sodinkite švelniai auksines, geltonas, oranžines, koralų spalvos ir ryškiai raudonas rožes. Galite įterpti ir šiltų atspalvių rožinių. Jūsų rožynas atrodys nuostabiai, jeigu jį papildysite augalais sidabriniais lapais ar smulkučiais žiedeliais, pavyzdžiui, guboja.

3
Raudonos spalvos, energingas ryškus derinys.

Baltos namo sienos fone netiks baltos rožės, bet puikiai atrodys didelė vijoklinė rožė purpuriniais ar sodriai rožiniais žiedais, kuriuos išryškins ir žalia lapija. Prie tokios sienos gražiai atrodys ryškių (skaisčiai raudonų, oranžinių, auksinių, geltonų) spalvų rožynas su mėlynomis ar violetinėmis raganėmis. Ryškių, „karštų“ spalvų rožyną šiek tiek „atvėsins“ augalai pilka, sidabro spalvos lapija.

3
Neįprastas derinys.

Pabaigoje norime pasakyti – nebijokite maišyti spalvas ir kurti neįprastus derinius, nebijokite derinti didelius žiedus su mažais, pilnavidures rožes su tuščiavidurėmis. Drąsiai kurkit kontrastingus rožynus (raudona – balta), vienspalvius rožynus, baltus rožynus... Svarbiausia – nebijokite kurti. Tai linksma! Pasiduokite svajonei, vizijai... Tegu jus užvaldo rožių žiedų spalvos ir aromatai.

Regina Borvidienė
Rūta Krasnovaitė
Nijolė Karpavičienė
Nuotraukos N.K.