Spalvų derinimas. I dalis.

Kai turi tikslą, jo siekti labai paprasta. Pradedame šiais žodžiais todėl, kad kuriant rožyną reikia turėti viziją, tikslą, tada lieka visai nedaug – išsirinkti, nusipirkti rožes ir jas pasodinti. Visai paprasta :)
Daug prišnekėta, kaip pasirinkti rožes ir kas svarbiausia įrengiant naują rožyną. Vis dėlto priminsime kelis svarbius dalykus.
1. Pirmiausia siūlome gerai pagalvoti, kokį rožyną norite turėti – didelį ar mažą, kiek laiko galėsite skirti šio rožyno priežiūrai, norėsite naudoti chemikalus augalams susirgus ar auginsite ekologiškai? Tai labai svarbu pasirenkant rožių veisles.
2. Išrinkti rožynui tinkamą vietą. Rožėms patinka saulėta, skersvėjų negairinama vieta. Dirvožemiui nėra išrankios, bet sunkiai augs labai skurdžioje smėlingoje dirvoje.
3. Susiplanuoti, išsirinkti rožyno formą ir pasibraižyti ją ant popieriaus. Jei tai pirmas rožynas, siūlome pradėti nuo mažesnio plotelio.
4. Būtina įvertinti jus supančią aplinką ir atsižvelgti į Lietuvos regioną, kuriame gyvenate. Nuo to priklauso, kokias veisles geriau pasirinkti, kad rožynas keltų kuo mažiau rūpesčių.
5. Pasirinkti, koks tai bus rožynas – augs tik rožės ar šalia jų pasodinsite daugiamečių ir/arba vienmečių augalų ir t.t.
6. Pasirinkti vyraujančią rožyno spalvą, apsispręsti dėl žiedų formos, krūmų aukščio ir t.t.
Tai šeši kriterijai, kurie, mūsų nuomone, svarbūs įrengiant naują rožyną. Apie kiekvieną išvardytą punktą galima šnekėti labai plačiai, bet šįkart pakalbėkime apie spalvos pasirinkimą ir spalvų derinimą. Taigi šiame straipsnyje nenagrinėsime veislių ypatumų, ligų ir t.t., o apsiribosime tik spalvomis.

1
Baltame fone ryškūs rožių žiedai.


Pirmiausia, kaip minėta, svarbu rožyno vieta. Nusifotografuokite vietą, kur planuojate įrengti rožyną. Pažvelkite į ją iš šalies – t.y. nuotraukose. Atkreipkite dėmesį, koks bus rožyno fonas (pavyzdžiui, namo siena, gyvatvorė, atvira erdvė). Jei rožes sodinsite prie baltos sienos – baltos ar labai šviesios rožės tokiame fone pradings, taigi geriau rinktis ryškius atspalvius. Rožynas prie žalios gyvatvorės – galima rinktis bet kokios spalvos rožes, jos visos gražiai atrodys. Bet jei gyvatvorė raudonlapė? Nepamirškit, kad spalvos viena kitą papildo, prigesina ir net užgožia. Atviroje erdvėje rožynas bus toks, kokį sukursite – jūsų sugalvotas spalvų derinys, jūsų fantazijos vaisius. Taip pat pagalvokite apie savo mėgiamą spalvą, apie tą spalvą, kuri jums gyvenime galbūt primena pačius nuostabiausius įvykius. Toks rožynas jums kels tik gerus, malonius jausmus. Taip ir turi būti – rožės turi apgaubti jus teigiamais išgyvenimais, skleisti malonų aromatą ir džiuginti.
Dabar siūlome panagrinėti derinti spalvas padedantį spektro ratą.

2

Gerai įsižiūrėkit – nieko sudėtingo čia nėra, tiesiog klausykit savo vidinio balso. Spalvų spektro ratu naudotis labai paprasta: pavyzdžiui, jeigu jums patinka geltona spalva, bet nežinote su kuo ją derinti, pasirinkite priešais rate esančią spalvą (geltona – violetinė) arba gretimai esančias tris spalvas, arba dvi šalia esančias spalvas. Taip derindami niekada nesuklysite, ir jūsų rožynai atrodys nuostabiai. Jei sodinate geltonas rožes, pasodinkite šalia violetiniais žiedais žydinčių šalavijų ar kitų daugiamečių augalų.

3
Kontrastingas baltos ir fuksijos spalvų derinys.

Regina Borvidienė
Rūta Krasnovaitė
Nijolė Karpavičienė
Nuotraukos N.K.