Ralph Moore. 2004 metais daryta nuotrauka. Nuotrauka paimta iš http://www.sequoianursery.biz/

2009 m. mirė miniatiūrinių rožių karalius - Ralph Moore

2009 m. rugsėjo 14 d., eidamas 102-uosius gyvenimo metus, mirė garsus rožių selekcininkas Ralph Moore, vadinamas miniatiūrinių rožių karaliumi.

Ralph Moore gimė 1907 m. sausio 14 d. Visalia miestelyje (Kalifornijoje, JAV). 1937 m., turėdamas 800 dolerių, kelis šimtus rožių krūmų ir idėją, gimtajame mieste įkūrė „Sequoia Nursery“. Greitai susižavėjo miniatiūrinėmis rožėmis, nors tuo metu jų buvo labai nedaug ir jos buvo nelabai populiarios.

Per daugiau nei 65 darbo su rožėmis metų selekcininkas išvedė maždaug 500 rožių veislių. Apie 300 iš jų – miniatiūrinių rožių veislės. Selekcininko sukurtoms miniatiūrinėms rožėms būdinga itin didelė dydžių, formų bei spalvų įvairovė – mikrominiatiūrinės, margos, samanotosios, kvepiančios, vijoklinės, svyrančios kabančiuose vazonuose... Jis taip pat dirbo ir su kitomis rožių grupėmis: Rosa rugosa hibridais, skiauterėtosiomis (crested), samanosiomis (moss) rožėmis, R. bracteata hibridais, margom rožėm, R. hulthemia hibridais. Tai buvo labai inovatyvūs kryžminimo projektai.

R. Moore buvo kūrybos genijus, vienas iš novatoriškiausių selekcininkų. Kiekvienas šių projektų truko daugelį metų. Ir jis dirbo iki pat galo. Jam patiko žaisti, eksperimentuoti, jis vadino save svajotoju, nesirinko nuobodaus selekcijos kelio ir nesivaikė finansinės naudos. R. Moore sakė: „Kiekvienais metais mes matome išvestas tas pačias ir tas pačias, dažniausiai arbatines hibridines, rožes. Tai ne mano pasaulis.“ Jis šių dienų selekciją vadino apverktina, nes pinigai diktuoja, kokios rožės turi būti išvestos. Šių laikų stambiažiedes rožes jis vadino kopūstais ant koto.

R. Moore paneigė teoriją, kad norint gauti miniatiūrinę rožę, abu tėvai turi būti kuo žemesni. Užtenka tik vieno iš tėvų. Kitas stebėtinas jo pasiekimas susijęs su samanotųjų rožių grupe. Jam pavyko išvesti miniatiūrines samanotąsias rožes. Selekcininkas sakė, kad tai buvo labai ilgas kelias ir šiam darbui labai trūko bet kokios informacijos. Kitas didelis pasiekimas – pavyko išvesti skiauterėtąją vijoklinę rožę 'Crested Sweetheart' (1988 m.), kurios taurėlapiai panašūs į žymiosios 'Chapeau de Napoleon' taurėlapius.

Būdamas garbaus amžiaus puikiai atsiminė visas kryžminimo linijas. Nuolat su savimi turėjo popieriaus ir pieštuką, kad užsirašytų staiga kilusią naują kryžminimo idėją. Visi jį pažinoję žmonės stebėjosi jo energija ir aistringu užsidegimu savo darbu. Jis sakė: „Aš negaliu išeiti į pensiją. Juk turiu naujų rožių daigų ir dar kelerius metus nežinosiu, ko jie verti.“

Kiekvienais metais atlikdavo apie 50 tūkst. kryžminimų, pasėdavo dar daugiau sėklų ir iš kurių gaudavo tik kelis dėmesio vertus augalus. Eidamas šimtuosius metus svajojo apie baltą rožę su raudonu viduriu. Paklaustas apie mėgstamiausią rožę atsakydavo: „Tai ta tobula rožė, kurios aš dar kol kas nesukūriau.“

Visada dalijosi savo žiniomis su daugeliu talentingų jaunų selekcininkų, sakydamas, kad kai jis sustos, jie galės toliau tęsti jo darbą, ir nereikės visko pradėti nuo pradžių. Jis daugeliui metų padėjo tvirtą pagrindą rožių selekcijai.

2004 m. R. Moore draugai ir gerbėjai įkūrė rožyną Veteranų memorialiniame parke prie pagrindinės jo gimtojo miesto Vestalia gatvės. Šiame rožyne susodintos jo sukurtos veislės.

2007 m Moore nusprendė padovanoti savo veisles ir visą selekcinę medžiagą Teksaso A&M universitetui. Buvo nuspręsta surasti komercinį partnerį veislėms saugoti ir platinti ir įsteigti Ralph Moore Excellence fondą, skirtą jo palikimui išsaugoti. 2008 m. „Sequoia Nursery“ užsidarė. Edukacijos tikslais palikta internetinė svetainė http://www.sequoianursery.biz/, kur galima rasti informacijos apie jo sukurtas veisles (nors ir ne visas).

Lietuvoje taip pat paplitusios R. Moore miniatiūrinių rožių veislės ('Eleanor', 'Easter Morning', 'Little Bickaroo', 'Yellow Doll'...). Tiesa, visos jos yra senesnės selekcijos, o įdomios naujos R. Moore išvestos veislės iki Lietuvos dar neatkeliavo.

„Didelė išmintis yra svajoti, dar didesnė – surasti drąsos veikti“ – Ralph Moor.

http://rozes.lt/foto/DSCN1399.jpg

'Yellow Doll', Ralph S. Moore, JAV, 1962 m.

http://rozes.lt/foto/IMGP3558.jpg

'Red Fairy', Ralph S. Moore, JAV, 1995 m.

http://rozes.lt/foto/DSCN1402.jpg

'Snow Magic', Ralph S. Moore, JAV, 1976 m.