Kaip sodinti?

Kad mišri lysvė gražiai atrodytų, ji turi būti „gili“. Taigi netaupykite vietos. Optimalus lysvės plotis – 3 metrai. Apskaičiuodami lysvės plotį galite remtis tradicine formule: lysvės plotis turėtų būti lygus dviems aukščiams aukščiausio jūsų pasirinkto augalo. Vadinasi, jei aukščiausias sodinamas augalas yra 1 m, tai lysvės plotis turėtų būti bent 2 m. Yra įvairių išimčių, tačiau rožyne, kur norisi vešlaus, prašmatnaus vaizdo, 3 metrai tikrai nėra per daug.

Augalus sodinkite grupėmis, po 3–5. Kuo didesnis gėlyno plotas, tuo grupės turėtų būti didesnės, po 5–9 augalus. Ši taisyklė taikoma vidutinio dydžio augalams. Stambius augalus, tokius kaip kemeras (Eupatorium) ar arunkas (Aruncus), galima sodinti ir po vieną. Išimtis – jei sąmoningai siekiate cottage stiliaus gėlyno, o tokie gėlynai būdavo sodinami po mažą plotelį ar daigelį, pavyzdžiui, iš kažkur parsinešus augalų. Tačiau rožės tokiame fone gali šiek tiek pasimesti.

Pagal tradicinius sodininkystės kanonus mintyse lysvę dalykite į tris dalis: pirma – žemiausia, iki kelių; vidurinė (dažnai didžiausia) iki juosmens ar krūtinės; ir galinė – iki viršugalvio ar aukščiau.

Pirmame trečdalyje – neaukšti augalai iki kelių. Dažnai tai gali būti apvadas – formalus arba ne toks formalus. Formaliam apvadui puikiai tinka buksmedžiai (Buxus) ar levandos (Lavandula), o neformaliam, – pavyzdžiui, katžolės (Nepeta), šalavijai (Salvia). Vienalytis apvadas iš vienos rūšies augalų suvienija gėlyną, gali sujungti netgi tarpusavyje nelabai tinkančias spalvas. Neformalesniam efektui pasiekti galima naudoti kelių rūšių augalus, bet visuomet juos sodinkite grupelėmis po kelis. Tradiciškai dažnai šiam tikslui yra naudojamos levandos. Deja, Lietuvoje jos nėra ilgaamžės ir kartais šaltomis žiemomis gali iššalti. Tačiau jos tikrai labai gražios, tad jeigu jūsų rožyne žemė nėra itin užmirkstanti, levandos gali daug metų sėkmingai augti. Alternatyva – katžolės (Nepeta) pilkšvais lapais ir melsvai violetiniais žiedais, šalavijai (Salvia) žydrais, tamsiai mėlynais, rožiniais žiedais. Visi dera prie bet kokios spalvos rožių. Labai dažna ir populiari yra rasakila (Alchemilla).

Antrasis trečdalis – augalai, kurių aukštis iki juosmens ar krūtines. Čia tiks įvairaus aukščio katilėliai (Campanula), flioksai (Phlox), bobramuniai (Anthemis), kraujažolės (Achillea), aukštesnės katžolės (Nepeta).

Trečiasis trečdalis – aukščiausi augalai: rusmenės (Digitalis), tūbės (Verbascum). Iš įdomesnių augalų – veronikūnai (Veronicastrum), vingiriai (Thalictrum), eremūrai (Eremurus). Jie taip pat gali kaip akcentai kartotis per visą gėlyno ilgį.

Vegetatyviškai ar sėklomis?

Mišriam rožynui apsodinti galima rinktis iš daugybės augalų. O kokius augalus pasirinkti – padaugintus sėklomis ar vegetatyviškai – spęsti jums pagal kišenę, ir tai, kokio tobulumo vaizdo norite. Galima nusipirkti 10 pakelių sėklų ir apsodinti visą rožyną, bet galima išleisti kelis šimtus litų ir sodinti tik išskirtinius veislinius augalus. Teisingas atsakymas, ko gero, kažkur viduryje. Svarbu žinoti, kuriuos augalus galima kokybiškai išsiauginti iš sėklų, ir jie nedaug skirsis nuo veislinių, o kuriuos geriau įsigyti padaugintus vegetatyviniu būdu, t. y. dalijant. Pavyzdžiui, jeigu jums reikia didesnio kiekio rasakilų, jų gana sėkmingai galima užsiauginti iš sėklų. Taip, veislės yra pranašesnės, augalai vienodesni, tačiau didžiulio skirtumo tarp iš sėklų užaugintų ir vegetatyviškai padaugintų augalų nepastebėsite. Tačiau, jei norite nedidelio, sprindžio aukščio šalavijo, kažin ar pavyks rasti tokių sėklų. Būtent toks yra gojinis šalavijas 'Marcus'. Jei levandas 'Hidcote' sėsite iš pakelio, jos sudygs, užaugs, tačiau tarp augalų vis dėlto bus nedidės variacijos. O jei pirksite padaugintą auginiais, jūsų apvadas bus tarsi nubrėžtas pagal liniuotę, visi augalai vienodi.

Svogūniniai ir vienmečiai augalai

Tai augalai, galintys gražiai papildyti mišrius rožynus. Tik vertėtų rinktis veisles su vidutinio dydžio ar mažais žiedais, kad neatitrauktų dėmesio nuo rožių. Beje, smulkiažiedžiai žydi dažnai net gausiau.

Dekoratyviniai česnakai (Allium) – puikūs rožių kompanionai. Kaip ir tikri česnakai jie išskiria kenkėjus atbaidančias medžiagas. Didelė įvairių aukščių veislių įvairovė. Dauguma žydi gana anksti, tačiau yra keletas veislių, žydinčių antrojoje vasaros pusėje. A. christophii – maždaug 40 cm aukščio, gražiai atrodo ir nužydėjęs, A. spherocephalum – tamsios bordo spalvos bumbuliukai, atsirandantys į vasaros pabaigą.

Jurginai (Dahlia). Lietuviai mėgsta didžiažiedžius jurginus, bet šie nelabai tinka mišriuose gėlynuose. Yra daug veislių nedideliais žiedais, kurie daug geriau dera prie rožių, suteikia papildomų spalvų, tačiau pernelyg neatitraukia dėmesio. Įdomius derinius galima sudaryti naudojant juodalapius jurginus.

Lelijos (Lilium). Geriausiai tinka azijinės, ypač nedideliais arba žemyn nukreiptais žiedais. Rūšinės lelijos – taip pat geras pasirinkimas.

Tuštiems tarpams užpildyti galima sodinti vienmetes gėles. Paprastai jų šaknys seklios, tad jos rožėms – ne konkurentės. Pasirinkimas didelis, priklausomai nuo jūsų vizijos – bet kokioje spalvinėje dermėje tiktų miltuotieji šalavijai, verbenos, smulkiažiedės petunijos. Be to, tai puikus būdas kasmet šiek tiek atnaujinti rožyną, jeigu jums tai įdomu.

Rožės prieskonių soduose

Jei domitės rožių istorija, galimas daiktas, jums patiktų sukurti viduramžišką rožių sodą. Iki šiol egzistuoja kai kurios senosios veislės – prancūzinė rožė (Rosa gallica) 'Officinalis' ar 'Versicolor', baltažiedės rožės (Rosa alba). Istoriškai daugelis prieskoninių augdavo kartu su rožėmis, taigi toks sodelis būtų labai naudingas. Jį apkraštuoti galima levandomis, šalavijais ar rūtomis; į kaimynus puikiai tiktų katžolės, melisos, mėtos, čiobreliai. Įdomus dalykas – teigiama, kad pomidorai apsaugo rožes nuo dėmėtligės, tačiau, žinoma, tai jau labai neįprastas derinys... Nors kodėl gi ne? Juk yra vyšninių pomidorų veislių, sudarančių gražų kerą.

Modernūs želdiniai

Dauguma išdėstytų dalykų labiausiai tinka tradiciniam, angliško tipo rožynui. Tačiau rožės turi savo vietą ir moderniose želdinimo schemose. Pavyzdžiui, prie modernios architektūros namo labai tiktų rožynas tik iš rožės 'Iceberg' ir kininio miskanto (Miscanthus sinensis) 'Variegatus', susodintų šachmatine tvarka. Tai būtų minimalistinis, tačiau elegantiškas gėlynas.

Nekritikuojant žmonių, kuriems rožės gražiausiai atrodo plikos žemės ar mulčo fone, vis dėlto vertėtų pagalvoti, kad galbūt gerai parinkti kompanionai ne tik neatitrauktų dėmesio nuo gėlių karalaitės, bet atvirkščiai, papildytų jos ir taip akinantį grožį. Juk augalų pasaulyje – taip, kaip ir tarp žmonių: visi mes ieškome draugų ir partnerių, kurie išryškintų mūsų geriausias savybes, ir toleruotų ar pridengtų ne tokias vertingas savybes kartu mūsų nenustelbdami.

 

Tekstas ir nuotraukos Rasos Laurinavičienės
http://rasosaugalai.blogspot.com/