Rudeninis rožių genėjimas: genėti ar palikti?
Kiekvieną rudenį Lietuvoje atsiranda daugybė „specialistų“, viską išmanančių apie rožių genėjimą. Tikriausiai ir Jūs, kai buvote pradedantis rožių augintojas, iš „patyrusių specialistų“ ne kartą esate gavę „primygtinių patarimų“, kad rožes reikia rudenį trumpai nukirpti. Nukirpti taip, kad virš žemės liktų vos keletas ar keliolika centimetrų. Anot tokių „specialistų“ trumpai nugenėtos rožės geriau žiemos ir t. t. Tokiais atvejais ginčytis tikrai neverta. Nepavyks. Populiariuose lietuviškuose žurnaluose vis dar spausdinami „specialistų“ straipsniai su tokiais patarimais. Nors logiško paaiškinimo, kodėl taip reikia daryti, dar neišgirdau.
Todėl šį straipsnį rašau visai ne tiems „specialistams“ – vis tiek jų neperauklėsiu, o pradedantiems ir įsiklausantiems rožių augintojams.
Rašysiu ne savo pamąstymus, o tiesiog peržvelgsiu kelių užsienio rožininkų rekomendacijas:
David Austin, Peter Beales, Graham Thomas, David Gerald Hessayon rekomenduoja: visur, kur žiemos yra nešaltos, rožės genėti sausį arba vasarį. Tose klimato zonose, kur žiemos yra šaltos, reikia laukti, kol rožės pradeda sprogti.
Jerry Olson ir John Whitman „Growing roses in cold climates“ (1998 m.):
„Niekada negenėkite vėlai sezono metu. Genėjimas visada skatina naujų ūglių augimą, kurie šaltą žiemą žūsta. Nustokite karpyti nužydėjusius žiedus liepos pabaigoje ar rugpjūčio viduryje, nes uogų formavimasis taip pat padeda augalui pereiti į ramybės būseną.“
Helmut Jantra „Rosen. Auswahl. Pflege. Gestaltung“ (1991 m.):
„Vienintelis tinkamas laikas genėti – pavasaris (kovo pabaiga arba balandis). Rudeninis trumpas genėjimas betikslis (nenaudingas), taip tik susilpniname krūmą ir suardome jo harmoniją.“
„Kordes“ kompanija (Vokietija):
„Rudeninis genėjimas atliekamas tik dėl estetinių priežasčių. Augimo sezono pabaigoje daugiau negu per pusę stiebų trumpinti negalima.“
Kai kurie autoriai dar patikslina, kad vėlai rudenį (lapkričio pabaigoje), galima patrumpinti labai ilgas, iš krūmo stipriai išsikišusias pavienes šakas, kad žiemą jų neblaškytų šalti žiemos vėjai. Taip pat dėl estetinių priežasčių vėlai rudenį galima nukirpti nužydėjusius žiedynus.
Dar būtų galima vardyti daugybę autorių, bet, manau, neverta, jeigu jau šie neįtikino. Kuo gi naudingas smarkus rožių genėjimas rudenį, kai priešakyje šalta žiema? Man sunku surasti priežasčių, nebent tik tai, kad tokias rožes labai lengva apdengti, arba tuomet „šiltnaminiams“ rožininkams galima prisirinkti skiepų žiemos skiepijimui.
Na, o pavasarį galite genėti. Ten jau savos taisyklės kiekvienai grupei. Labai geros Peter Beales rekomendacijos: „Pagrindinis genėjimui reikalingas įrankis – sveikas protas. Kitas svarbus dalykas – augalo pajautimas, trečias reikalingas dalykas – geros pirštinės, na o ketvirtas – aštrus sekatorius.“
Dovilė Rylienė
Sibirkos Rožynas
Literatūra:
Austin D., 1993: The heritage of the rose
Beales P. 1997: Classic Roses
Jantra H., 1991: Rosen. Auswahl. Pflege. Gestaltung
Olson J., Whitman J., 1998: Growing roses in cold climates
Thomas G.S., 1994: The Graham Suart Thomas Rose Book