Sveikos ir gausiai žydinčios rožės džiugina visus augintojus. Tačiau kelią į tą grožį reikia rūpestingai tiesti jau nuo pat pradžių. Pirmas žingsnis – tinkamai pasodinti rožę. Tai daug svarbiau negu paprastai manoma, nes tik tinkamai pasodintos rožės sėkmingai augs ir gerai žiemos.
Tinkamiausias dirvožemis rožėms – lengvas priemolis. Rožės augs ir kitokiame dirvožemyje, tik nereikėtų jų sodinti į grynas durpes ar smėlį. Taip pat nesodinkite rožių į vietą, kur jau kelerius metus augo rožės.
Rengiant vietą rožei pirmiausia reikėtų iškasti maždaug 0,6 m skersmens ir gylio duobę. Jeigu sodinsite visą rožyną, tuomet paprasčiau būtų gerinti žemę visame plote. Žemę geriname pridėdami gerai perpuvusio mėšlo, komposto. Sodinant rudenį papildomai rožių tręšti nereikia, tačiau pavasarį į duobės dugną vertėtų įberti lėtai tirpstančių trąšų.
Ruošiantis sodinti rožes, vietą joms geriausia pradėti rengti prieš mėnesį. Per tą laiką paruošta žemė susiguli ir šiek tiek susmenga. Kitu atveju rožės gali atsidurti per giliai. Sodinant labai svarbu, kad rožės skiepijimo vieta būtų maždaug 5–10 cm giliau negu žemės paviršius. Pasodinus per sekliai šaltomis žiemomis rožės gali iššalti, be to, iš poskiepio gali pradėti želti erškėčio atžalos. Per giliai sodinti rožių irgi nevertėtų, nes šaknims vystytis gali trūkti deguonies.
Rožių sodinukus paprastai perkame dvejopus: plikomis šaknimis arba pasodintus vazonuose. Sodinukai plikomis šaknimis iškasami rudenį, taigi ir sodinti juos geriausia rudenį. Dažniausiai tokius sodinukus gauname paštu. Jei sodinukai atkeliauja per vėlai, kai žemė jau gerokai įšalusi, juos galima paprasčiausiai prikasti, panašiai kaip vaismedžius, daržo žeme ar durpėmis. Pavasarį irgi galima užsisakyti sodinukų plikomis šaknimis, tačiau tai daroma gana anksti, kol dar neprasidėjusi rožių vegetacija. Vėliau pavasarį ar vasarą rožės paprastai parduodamos jau pasodintos vazonuose.
Sodinukų plikomis šaknimis sodinimas. Tokius sodinukus prieš sodinant verta pamirkyti bent porą valandų, o galima palikti ir iki 12 valandų. Išmirkę gerai apžiūrėkime šaknis, iškarpykime pažeistas vietas. Jei šaknys labai ilgos, jas galima šiek tiek patrumpinti. Jei sodinukai keliavo ilgai, ir matome, kad smarkiai apdžiūvo stiebai, galime pamirkyti vandenyje kartu su stiebais.
Sodindami rožę duobės viduryje supilkime nedidelę kalvelę, ant kurios uždėję sodinuką paskleiskime šaknis, kad jos išsidėstytų daugmaž vienodai. Tada užberkime žemėmis, lengvai suminkime ir gausiai suliekime vandeniu, kad prie šaknų neliktų oro tarpelių. Pasodintus sodinukus apkaupiame 15–30 cm žemių kaupu, o rudenį ir dar aukštesniu. Rudenį pasodintas rožes laikykime apkauptas iki pat pavasario, o kai rožės pradeda sprogti, galime žemes atsargiai nužerti.
Sodinukų, auginamų vazonuose, sodinimas. Rožes iš vazonų sodiname į gruntą bet kuriuo metų laiku, jei tik žemė neįšalusi. Duobes ruošiame panašiai, kaip ir sodinukams plikomis šaknimis. Prieš sodinant labai svarbu rožių nelaistyti, nes išėmus sodinuką iš vazono, šlapia žemė gali nubyrėti nuplėšdama augalui svarbias maitinančias šakneles.
Rožių sodinimas į vazonus laikinam auginimui. Kartais pavasarį dėl vienų ar kitų priežasčių nėra galimybės iš karto sodinti rožes į vietą. Tuomet galima jas laikinai pasodinti į didesnius vazonus. Reikia žiūrėti, kad vazonai būtų pakankamai gilūs – 50–60 cm gylio, plotis nėra labai svarbus. Sodinant laikinai vazonuose nebūtina įgilinti skiepijimo vietą, tą bus galima padaryti vėliau sodinant į nuolatinę vietą. Naudokite kokybišką dirvožemį. Vazonuose pasodintas rožes reikia gana dažnai laistyti, o gerai sulapojus tręšti silpnu trąšų tirpalu. Tokius vazonus galima laikinai prikasti žemėje – tuomet jie bus mažiau linkę perdžiūti, nereikės taip dažnai laistyti, jų neišvartys vėjai. Taip rožės gali sėkmingai išgyventi ir metus. Tai geras būdas, jei norite pasikrinti, ar rožės derės tarpusavyje. Tačiau ilgiau auginti vazone nepatariama, nes per tą laiką rožė išleis žemėje šaknis, šios prasiskverbs pro vazono skylutes, ir jas teks plėšti su jėga.
Rožių sodinimas į vazonus nuolatiniam auginimui. Kai kurias nedideles rožių veisles galima sėkmingai auginti didesniuose vazonuose. Svarbu, kad vazono gylis būtų ne mažesnis kaip 50–60 cm. Žemę vertėtų rinktis labai kokybišką, nes augdamos vazonuose rožes greitai sunaudoja maisto medžiagas. Sodinant skiepo vietą galima palikti sulig žeme – vazonuose auginamas rožes bet kuriuo atveju žiemai reikėtų įnešti į vėsią patalpą, todėl nebūtina įgilinti skiepo vietą.
Loretos Androsovienės pranešimas