Rožėms dar giliai įmigus žiemos miegu, jų mylėtojus kviečiame nesnausti ir pagilinti savo žinias Lietuvos rožininkų draugijos nemokamame seminare. Pasidalysime rožių sodinimo subtilybėmis – sužinosite, kaip tinkamai pasodinti rožes, kad sumažėtų iššalimo žiemą pavojus, išvengtumėte „laukinių“ atžalų, o rožės augtų sveikos. Papasakosime, kaip derinant rožes tarpusavyje ir su daugiamečiais augalais sukurti įspūdingus gėlynus, – ir visai nesvarbu, kokį stilių pasirinksite: aistringą spalvų šėlsmą ar senove dvelkiantį romantišką rožyną, – taip viliojo skelbimas LRD svetainėje. Vilionė buvo vykusi – laisvų vietų nebeliko dar dienai nepasibaigus.

Prieš metus susikūrusi Lietuvos rožininkų draugija (LRD) – jauna, tačiau aktyvi organizacija. Tai savanoriška ir nepriklausoma draugija, vienijanti Lietuvos augalų mylėtojus, besidominčius rožėmis ir erškėčiais (Rosa gentimi), jų auginimu, dauginimu, kolekcionavimu, selekcija, platinimu ir populiarinimu.

Į draugiją priimami visi, kurie neabejingi gėlių pasaulio aristokratei – rožei. Tarp narių yra ir mėgėjų, kurie jau ne vieną dešimtmetį kaupia rožių auginimo patirtį, ir pradedančių rožininkų. Kai kurių mėgėjų kolekcijos yra unikalios, jose surinktos specifinės, mažai Lietuvoje žinomų rožių veislės ar erškėčiai. Vieni kolekcionuoja senovines rožes, kiti – angliškas. Kai kas domisi šalčiui atspariomis kanadietiškomis rožėmis bei erškėčiais, yra ir tokių, kuriems labiausiai patinka gerai pažįstamos arbatinės hibridinės rožės. Tačiau visus vienija vienas dalykas – meilė šiai nuostabiai gėlei.

Pirmasis Lietuvos rožininkų draugijos renginys įvyko praėjusių metų vasarą. Viename iš sostinės restoranų draugija gerbėjams padovanojo galimybę pasidžiaugti rožių žydėjimu. Vakaras buvo atviras visiems, norintiems pasigrožėti besiskleidžiančių rožių grožiu, – restoranas skendėjo rožių žieduose, akį traukė meniškai sukomponuotos puokštės. Lankytojai galėjo paskanauti patiekalų iš rožių – juk nuo senų laikų žinomos ne tik aromatinės, vaistinės, bet ir maistinės rožių savybės. Restorano virėjas vakarui sukūrė egzotišką meniu iš ekologiškai užaugintų rožių. Be to, šį kvapų vakarą vainikavo puikus koncertas. Kadangi vakaras labai sužavėjo visus dalyvius, tikimasi, kad tai taps nuolatiniu vasaros renginiu.

Vienas iš draugijos tikslų yra ir visuomeninė veikla. Šiuo metu vykdomas projektas – Vilniaus Šv. Jono teologo vienuolyno vidiniame kiemelyje LRD nariai kuria meditacinį baltąjį rožių sodą.

O renginys, nuo kurio ir pradėjome pasakojimą, įvyko jau sausio pabaigoje. Tai buvo ne tik smagus, bet ir naudingas rožių mylėtojų susibėgimas. Keli labiau patyrę draugijos nariai mielai pasidalijo patirtimi ir paskaitė pranešimus apie tai, kaip taisyklingai sodinti rožes, derinti rožes tarpusavyje bei kurti mišrų rožyną. Seminaro patalpos buvo papuoštos meniškomis rožių nuotraukomis ant drobės, ore sklandė rožių aliejaus kvapai, palanges puošė gausybė dailių smulkmenėlių iš džiovintų rožių. Visų dėmesį traukė didžiulis blizgantis alembikas – varinis distiliavimo aparatas rožių vandeniui bei eteriniam aliejui išgauti. Ir ne be priežasties – praktiniai užsiėmimai, kaip išgauti rožių vandenį, numatyti jau šią vasarą, kai tik pražys rožės.

Seminaro nuotraukas galite peržiūrėti galerijoje.

Tekstas Rasos Laurinavičienės
Nuotraukos Nijolės Karpavičienės