Pradedant kurti naują rožyną reikia nedaug – turėti viziją. Tai kaip meno kūrinys – iš pradžių reikia žinoti, ką norime sukurti, o paskui ieškoti priemonių tai išreikšti. Tada belieka išsirinkti, nusipirkti rožes, jas pasodinti ir džiaugtis savo rožynu.

Planuojame rožyną. Nepatyrusiai akiai tai gali pasirodyti titaniška užduotis. Tačiau nuosekliai laikantis kelių taisyklių, tai nėra taip jau sudėtinga.
– pirmiausia apgalvokite, kokio rožyno norėsite – didelio ar mažo, kiek laiko galėsite skirti jo priežiūrai, kiek esate linkę naudoti chemikalus (nuo to priklausys veislių pasirinkimas);
– rožynui išrinkite tinkamą vietą – saulėtą, negairinamą vėjų;
– pasibraižykite ant popieriaus rožyno planelį. Jei tai pirmas rožynas, geriau būtų pradėti nuo nedidelio;
– apgalvokite, ar augs tik vienos rožės, ar kartu su daugiamečiais augalais;
– apsispręskite, kokių spalvų rožes norėtumėte sodinti.

Apie kiekvieną punktą galima ilgai diskutuoti, tačiau būtent šis, paskutinis, – apie spalvų ir jų derinių pasirinkimą – galbūt yra mažiausiai suprantamas nepatyrusiam rožininkui.

Renkamės rožyno stilių. Be abejo, spalvų pasirinkimas labai priklauso nuo to, kokią atmosferą siekiate sukurti. Galbūt jūsų svajonėse – minimalistinis baltasis sodas, kur baltos ir kreminės rožės veši baltai žydinčių daugiamečių augalų bei vešlios žalios ar sidabrinės lapijos apsuptyje?.. Daugeliui rožių augintojų šios gėlės asocijuojasi su romantika – tuomet jums reikėtų atkreipti dėmesį į pastelinių atspalvių rožes. Jas derinant suklysti neįmanoma, nes visos švelnių atspalvių rožės harmoningai dera tarpusavyje. Jeigu jus užbūrė senovinės rožės, tikriausiai jau pastebėjote, kad dauguma jų yra šaltų atspalvių, tarp senovinių nėra švariai raudonų ar oranžinių veislių. O jeigu dievinate arbatinių hibridinių rožių žiedus, turėkite galvoje, kad kai kurios veislės yra itin ryškios, jas gali būti sunku tarpusavyje suderinti. Būkite atsargūs derindami senovines ir modernias rožių veisles – jų pobūdis, žiedų formos ir spalvos dažnai pernelyg skiriasi. Senovinės rožės dažnai būna subtilios, tiek forma, tiek spalvomis, o tarp modernių rožių būna itin ryškių, tad joms sunku rasti vietos senovinio tipo rožyne.

Renkamės rožių spalvas. Be abejo, kiekvienas pirmiausia pasikliauja savo polinkiais. Tačiau kartais sunku įsivaizduoti, kaip tas pasirinktas spalvas sukomponuoti tarpusavyje, ypač nepatyrusiam augintojui.

Rožės yra itin populiarios visame pasaulyje, taigi internetas suteikia galimybę rožininkui pasirinkti iš kelių pagalbinių priemonių. Viena seniausių, paprasčiausių naudoti yra spalvų ratas. Šis ratas nesunkiai padės sudaryti tinkančius spalvų derinius – tiek kontrastingus, tiek harmoningus, papildančius vienas kitą.

O taisyklės labai paprastos. Kontrastingiems deriniams rinkitės spalvas, kurios spalvų rate yra viena priešais kitą. Pavyzdžiui, jeigu jums patinka geltonos rožės, derinkite jas su tamsaus violetinio atspalvio rožėmis arba daugiamečiais augalais. Harmoningus derinius sudarys trys gretimos spalvos (pavyzdžiui, geltona-auksinė-oranžinė), „karštos“ spalvos puikiai dera ir tarpusavyje, ir su žalia lapija (žalia ir raudona spalvos yra priešingose spalvų rato pusėse).

Užsienio rožių augintojų tinklapiuose ir forumuose galima rasti kitokių vizualinių priemonių ar nuotraukų, kurios jums padės apsispręsti, kaip derinti spalvas.

Renkantis spalvas verta prisiminti, kad kai kurių veislių rožės keičia žiedo spalvą. Tai priklauso nuo individualių veislės savybių, oro sąlygų, temperatūros. Kai kurios raudonos rožės laikui bėgant įgauna melsvų atspalvių, persikinės išblykšta iki kreminės, o varinės paraudonuoja.

Nepamirškime rožyno fono. Renkantis spalvas svarbus ir rožyno fonas. Čia galvoje reikia turėti keletą dalykų:
– šviesių rožių nesodinkime prie šviesios sienos, joms labiau tinka žalios lapijos fonas;
– tamsios rožės pradings, jei nebus šviesaus fono;
– melsvų atspalvių turinčios rožės greta intensyvių spalvų rožių atrodys tarsi „nuskalbtos“.

Ir dar vienas svarbus dalykas. Derinant rožes reikia nepamiršti, kad dermė atpažįstama iš to, kaip nuteikia stebėtoją – suteikia tvarkos, pusiausvyros pojūtį. Jei nėra darnos, visuomet įsivyrauja jos priešybės – chaosas arba nuobodulys. Tokius pojūčius galima paaiškinti tuo, jog žmogaus smegenys atpažįsta tik logiškas struktūras ir atmeta tai, ko negali sutvarkyti ar suvokti. Taigi darna yra pusiausvyra tarp šių dviejų kraštutinumų – nuobodaus vienodumo ir pernelyg sudėtingo vaizdo. Vadinasi, kurdami bet kokį rožių derinį turime galvoti, kad kai kurie dalykai turi kartotis, kad vaizdas nebūtų chaotiškas, o kai kurie skirtis, kad vaizdas nebūtų nuobodus. Pavyzdžiui, galima derinti panašių spalvų, bet skirtingų formų žiedus arba panašios formos, bet skirtingų spalvų rožes. Yra daugybė variantų…

Tad nebijokite kurti, ieškoti netikėtų spalvinių derinių. Tuščiavidures rožes sodinkite su pilnavidurėmis, smulkiažiedes – su stambiažiedėmis, veisles dryžuotais žiedlapiais – kartu su derančiomis vienspalvėmis. Tačiau prieš tai nepatingėkite atlikti „namų darbus“: nepasikliaukite išdailintomis pardavėjų nuotraukomis, paieškokite jų kiek įmanoma daugiau internete, pasidomėkite augintojų atsiliepimais įvairiuose forumuose. Patikrinkite kuo daugiau informacijos šaltinių, o jei yra galimybė, susikelkite pasirinktų rožių bei jų derinių nuotraukas į vieną kompiuterio dokumento puslapį – taip lengviau įsivaizduosite savo kuriamą rožyną.

Rūtos Krasnovaitės pranešimas