Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Moderatorius: Jūratė

Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Regina » 23 Kov 2017 12:34

Jūratė rašė:
lelijele rašė: Žinoma rudenį nereikia nugrėbt medžių žemei padovanotų patalų ir viskas bus gerai.
Pas mus nemažai liko pernykščių lapų ant pievos, anksčiau viską sugrėbdavom, o šįmet užsiliko. Vaizdas nėra tragiškas, tik kas nelabai tvarkingas. Galvojau gal dabar juos sugrėbt, ar geriau palikt?
Čia skonio dalykas ;) Mes rudenį sugrėbiam, kur lapų daugiausia (bet tikrai ne viską), dažniau lieka negrėbti. Bet pavasarį tai niekada negrėbiam. Kai ateina laikas pjauti žolę, tai su žoliapjove tie lapai labai gražiai susimulčiuoja, būna puiki trąša žolytei :)
Po rožėmis niekada lapų neišgrėbiu - nei rudenį, nei pavasarį.

Bet pas mane kaimas, visaip tinka ;)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 05 Bal 2017 19:48

Išduosiu paslaptį: vakar iš Anglijos sulaukiau siuntinuko - "angliškų varpelių", English bluebells, lot. Hyacinthoides non-scripta, t.y. "panašus į hiacintą". Priskiriamas scylių pošeimiui. Lietuviai į anglų labai mylimą augalą kažkodėl pavadino linksme (? |( ?)

Kas nematėt gyvai, tikrai matėt Anglijos parkų nuotraukose - tarp lapuočių kamienų mėlynuojantys kilimai.

Bandysiu tokį "kilimėlį" susikurti savo rožyno pakraščiuose tarp berželių ir dar tik būsimų lazdynų (čia panašiau į natūralią "linksmių" (? |( ?) aplinką). turiu tokį pavasarį drėgną kampą, vasarą ten normalu.

Užsisakiau su lapais (in the green), nes taip daug geriau prigyja. Esu kitur minėjusi, kad šitaip parduoda ir snieguoles, erančius, kai kuriuos kitus augalus.

Pirkau tiek, kiek tilps iki 2 kg. Gavosi 300 vnt. Labai gražiai buvo supakuota, gavau puikiame stovyje. Ant dugno ir viršuje buvo įdėti putoplasto stačiakampiai. Siuntėjas net prašė pranešti, ar sėkmingai atkeliavo.

https://goo.gl/photos/NGWMrVP7wtEXvLZz7" onclick="window.open(this.href);return false;
Paskutinį kartą redagavo Gema 06 Bal 2017 07:28, redaguota 1 kartą(us).

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 05 Bal 2017 20:13

Šiandien telefonu darytos mano pavasarinio beržynėlio nuotraukos. Čia viskas mano sodinta: berželiai, putinai, šermukšniai iš miško, tik, tiesa, viena ievaitė iš kažkur pati atkeliavo, dar jauna. Beržynėlio reikėjo nuo vakarų vėjo apsisaugoti. Jis čia šeimininkaudavo kaip kokiame vėjų poligone.

Po truputį beržynėlį apsodinsiu krokais ir snieguolėm. Šlapesniame krašte pasodinau pakalnučių, yra pora žibuoklių kupstų, bet jų daugiau nesodinsiu. Pakraščiuose pievoje narcizai. Kitame beržynėlyje, prie kurio pasodinsiu ir kelis lazdynus, augs angliškieji varpeliai - linksmės.

Krokus fotografuoti, pasirodo, sudėtinga. Jie atsimerkia tik tada, kai saulė šviečia, o kai ji šviečia, sunku tokius mažus nufotografuoti. Bet reikės pasiimti normalų fotiką. Yra krokų ir prie eglių pro samanų kilimą išlindusių. Ten tai bent reginys! Tik reikia susikaupti ir nufotografuoti.

Einu to grožio žiūrėti du kartus per dieną. Skaičiuoju, kiek išlindo narcizų. Rodos, galėtum, tai už "škirkos" dar patemptum, kad greičiau lįstų.

Sulauksiu narcizų žiedų, užsisakysiu dar.

Nuotraukos prastos, tik bendram vaizdui. Tiesa, raudonu tinklu aptverta, kad elektrikai netrepsėtų ant snieguolių. Šiomis dienomis mūsų kaime po žeme slepia žemesnės įtampos kabelį ir ištrauks stulpus. Istorinis momentas! Mano kieme tai turėtų įvykti šią savaitę. Pagaliau galėsiu laisvai sodinti kaip noriu!

https://goo.gl/photos/ZsHusGtjMX4BCNtc8" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
lelijele
Pranešimai: 413
Užsiregistravo: 07 Lie 2013 09:43
Miestas: Utenos apskritis

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė lelijele » 05 Bal 2017 21:48

Esu gyvas liudininkas, kad tikrai gražu ir kitais metais bus dar gražiau. Ilgainiui gerai įsitvirtinę svogūnėliai sudarys spalvotus kilimus. Ir dėl mulčiavimo reikalas išsisprendžia labai natūraliai. Tiesiog rudenį nereikia grėbt lapų. Bet vis tiek apsaugok Dieve nuo plikšalų ir besniegių žiemų.
O pas mane po kiemą klaidžioja rūteniai. Šiemet ypatingai riebūs. :D

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Regina » 06 Bal 2017 06:49

Norėjau pažiūrėti nuotraukas, bet matau tik vieną su berželiais :(

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 06 Bal 2017 07:29

Regina rašė:Norėjau pažiūrėti nuotraukas, bet matau tik vieną su berželiais :(
Perkopijavau linksmių nuorodą, turėtų dabar atsidaryti.

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Esmiralda » 06 Bal 2017 07:51

Gema, labai džiaugiuosi Jūsų idėjomis ir energija, kuria užkrečiate ir mus! Labai gerai suprantu Jus! Ir aš kasdien vaikštau aplink savo krokų - narcizų ratelį, net niežti rankas nukrapšyti sąmanas nuo kylančių kelmelių :) Šalia rožynėlio pušelės pasipuošė snieguolių - krokų rateliais, negaliu atsidžiaugti ir kasdien mintyse Jums padėkoju, už pernykštį svogūnelių užsakymą ir idėjas <3
Jei labai neapsunkinsiu - norėčiau prisidėti prie būsimo svogūnėlių užsakymo.
Ir lazdynų sodinukų paieškojau, bet patarė pirkti rudenį, bus didesnis pasirinkimas. Kokius lazdynus sodinsite ?

Vartotojo avataras
Gina
Pranešimai: 200
Užsiregistravo: 10 Kov 2011 21:33
Miestas: Klaipėda

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gina » 06 Bal 2017 08:28

Gema, gal norėtumėt dar svogūninių-pavasarinių ? Pas mane jų gyvas galas visur prisibarstę, vis renku ir išmetinėju, nes jau per daug bendruose gėlynuose, o pievoje sodinti negaliu, ji visa vaikštoma. Galėčiau per vasarą pririnkti svogūnėlių ir rudeniop išsiųsti paštu. Tai bent išsivalyčiau. Yra scylių baltų ir mėlynų, žydrės, sniegžydrės, rūteniai, dekoratyviniai ryškiai ružavi česnakiukai apie 10 cm aukščio(l.gražūs) ir dar kažkokios, ne visas žinau. Pražystų Jūsų pievos dar labiau :) :) :)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 06 Bal 2017 10:20

Gina, vaje kaip norėčiau! Ar tai būtų mišinys, ar surūšiuoti svogūnėliai?

Esmiralda: lazdynų sėjinukų parsinešu iš miško, jų ten daug. Noriu susikurti tokį anglišką "coppice" arba "coppiced wood", kuriame tos linksmės ir kitokie pavasariniai augalai ir auga. Lietuviško termino net ir nėra tokiam miškeliui pavadinti.

Tai senovinė tradicija Britų salose: lapuočių miške reguliariai nuimamas jaunų medžių kamienų "derlius", tada kelmas paliekamas kokiems penkiems metams, per tą laiką priauga karčių, kaip pvz. lazdyno, ir vėl nuimamas derlius - tvoroms statyti, pinti, kitokiems reikalams ūkyje. Nupjauna ne visus medžius iš karto, tai vieną, tai kitą. Taip susiformavo tie reguliariai iškertami lapuočių miškai. Yra nepaprastai senų, jau turbūt ir valstybės saugomų, kur kelmai virtę milžiniškais gumbais.

Miškas panašus į lazdynų giraitę, jeigu esate tokių miškuose aptikę. Lazdynai, alksniai tas kartis greičiau ataugina. Bet tai gali būti ir ąžuolas, tik reikės daugiau kantrybės, kol ąžuolinių karčių sulauksite, filosofinio žvilgsnio į dabartį ir į ateitį ;)

Pavasarį nuo linksmių mėlynumo tokiose giraitėse pasakiškai gražu, pliki lapuočiai praleidžia šviesą, meta grakščius šešėlius. Angliškas mūsų žibučių variantas. Kaip japonai važiuoja sakurų žiūrėti, taip anglai šeimomis, giminėmis traukia į tokias giraites pasivaikščioti. Vaikščiojama tik takeliais, skinti šiukštu negalima, už tai garantuotai išmestų iš JK! 1984 m. ir įstatymas priimtas, kuris draudžia bet ką nešti iš gamtos: ar skalūnus, ar linksmes. Toks gyventojų tankis, tiek atėjūnų, kad kitaip ir nesuvaldytum

Draugai kartą buvo mane nusivežę linksmių kilimų pasižiūrėti. Tai buvo seniai, 1994 m., bet pamenu kaip dabar <3

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 06 Bal 2017 10:24

Paieškoje surinkite žodžius "coppice in spring" arba "copse in spring" ir rasite daugybę nuotraukų. Būna net coppicing seminarų: kaip prižiūrėti tokį miškelį.

Esmiralda, lazdynų sėjinukų iš miško ir dabar galima prisinešti, jie visai nereiklūs.

Gal antroms pusėms bus įdomu, tai čia paaiškinta daugiau - https://en.wikipedia.org/wiki/Coppicing" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
Gina
Pranešimai: 200
Užsiregistravo: 10 Kov 2011 21:33
Miestas: Klaipėda

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gina » 06 Bal 2017 11:12

Gemai: bandysiu atrinkti atskirai, bet kažkiek gali pasimaišyti. Tik gausit palaukti vasaros galo, kasinėsiu palaipsniui, kai nužydėję nudžius ir subręs svogūnai.

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Esmiralda » 06 Bal 2017 12:53

Aš lazdynų norėčiau ir riešutams, iš miškinių ne kažin koks derlius.

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Virginija » 06 Bal 2017 19:57

Gema rašė:
Miškas panašus į lazdynų giraitę, jeigu esate tokių miškuose aptikę. Lazdynai, alksniai tas kartis greičiau ataugina. Bet tai gali būti ir ąžuolas, tik reikės daugiau kantrybės, kol ąžuolinių karčių sulauksite, filosofinio žvilgsnio į dabartį ir į ateitį ;)

Pavasarį nuo linksmių mėlynumo tokiose giraitėse pasakiškai gražu, pliki lapuočiai praleidžia šviesą, meta grakščius šešėlius. Angliškas mūsų žibučių variantas. Kaip japonai važiuoja sakurų žiūrėti, taip anglai šeimomis, giminėmis traukia į tokias giraites pasivaikščioti. Vaikščiojama tik takeliais, skinti šiukštu negalima, už tai garantuotai išmestų iš JK! 1984 m. ir įstatymas priimtas, kuris draudžia bet ką nešti iš gamtos: ar skalūnus, ar linksmes. Toks gyventojų tankis, tiek atėjūnų, kad kitaip ir nesuvaldytum

Draugai kartą buvo mane nusivežę linksmių kilimų pasižiūrėti. Tai buvo seniai, 1994 m., bet pamenu kaip dabar <3


Norėjau jau ir aš pridėti pagyrimų Gemai, bet tikrai negaliu . Nežinau ir nesvarbu, kaip yra Jungtinėj Karalystėj, bet svarbu ir, tikiuosi, nepriimtina dar visai nemažai lietuvių daliai - iš ažuolų kartis daryti :| (no) (no) (no) .

Nuo seno ir lietuviai mėgsta miškeliuose pasivaikščioti per žibučių žydėjimą, ypač per Velykas. Žibutėmis pas mane galima pasigrožėti tik kitame upelio krante, bet plukių ir raktažolių pulkai tarp senų ažuolų, liepų ir lazdynų širdį džiugina kiekvieną pavasarį. Tik, mūsų laimei, Lietuvoje tai dar gali rasti visur.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 06 Bal 2017 20:25

Aplink mane iškirto senesnius miškus, apie ąžuolus net nesvajoju. Liko menkaverčiai bruzgynai, karklynai, niekas čia neauga. Šiaip jau liūdna... ;(

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Esmiralda » 06 Bal 2017 21:18

Aplink mūsų sodybą taip pat visi miškai iškirsti, likę tik patys pakraštėliai, bylojantys buvusio miško ribas. Todėl manęs taip pat nesužavėjo kelmynai ir bruzgynai, vietoj vieno buvusio medžio kuokštas karčių styrančių. Todėl savo teritoriją apsisodinom įvairiais medžiais ir žavi Gemos mintis tarp tų medžių žydinčios svogūninės gėlytės ! Vyras visad norėjo žydinčios pievos, kurios nereikėtų šienauti, bet tokiai nesiryžau, nes bijau kad bemat pavirstų piktžolynu, kurį ir nusipirkom. O kokios mielos tos pavasarinės gėlytės, ypač kol niekas daugiau ir nežydi! Norėčiau ir tų linksmučių hiacintų, bet paskaičiau kad jie žydi gegužės gale- birželį, tada dar laukti kol nudžius lapai, per ilgai būtų nenušienauta, turbūt neturiu tokios vietelės - nes vienur šienaujama, o kur nešienaujama - piktžolynai iki kaklo (xixi)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 07 Bal 2017 05:34

Kalbant apie gražią pievą, radau, kad reikia sėti tokį parazituojantį augalą - barškutį, kuris šaknimis įsiauga į žolių šaknis ir taip jas silpnina, tada visokios gražios laukinių pievų gėlės - ne žolės - gali sau augti. Anglai apie tai ir rašo, ir sodininkystės laidose mačiau. Panaršiau internete ar yra tos sėklos pirkti Lietuvoje, bet neradau.

http://www.chilternseeds.co.uk/item_1090C" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
lelijele
Pranešimai: 413
Užsiregistravo: 07 Lie 2013 09:43
Miestas: Utenos apskritis

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė lelijele » 07 Bal 2017 06:36

Šito augalo sėklų nesu mačiusi pirkt, bet pas mus ganyklos pilnos. Čia gėlytė iš mano vaikystės. Kai man mažutei tekdavo būt pas močiutę, didžiausia atrakcija buvo eit pas karves. O karvės žmonės ganydavo pamiškėm paupėm, kur negalima su technika prieit. Ten augdavo sąžalynai barškučių ir skindavau aš bukietus kol močiutė karves pamelždavo. Jos gražios ir nužydėję be to tada ir barškėt pradeda. Pačios gražiausios gėlės barškutės, gaisrenos (kiškio muilas) ir stebuklingai gražios kupolės.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė DaliaRaimonda » 07 Bal 2017 07:13

Lietuvoje senuose miškuose, priemiškėse nusistovėjusi augalų įvairovė, tad gali vaikščioti ir ja grožėtis iki pat vasaros vidurio :) Tačiau yra gal būt kažkada artų plotų, kurie dabar užaugę jaunais medeliais (kaip pas Gemą beržynas) kur tų žydinčių augalų dar nėra. Tad man labai gražu, kad ji pati sodina nuo ankstaus pavasario žydinčią pievą (flower) (flower) (flower)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 07 Bal 2017 08:35

Perkėliau jūsų atsakymus į Dekoratyvinę pievą.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 26 Bal 2017 08:07

Mano krokai jau baiginėjasi, nebeatsimerkia, bet dar spalvos yra. Štai kaip atrodė žydintys -

https://goo.gl/photos/k48V5kGDyuLLcM6D8" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Barr's Purple psodinti prie eglių samanėlėse pusiau pavėsyje, todėl atsimerkia tik po pietų, bet vaizdelis vertas palaukti! Po jų čia žydės Hawera ir Thalia. Kadangi pavasaris šaltas, be to pusiau pavėsis, tikiuosi, kad žydės ilgai.

Beržynėlio pakraščiuose pasodinau stambesnių narcizų, kurie žydės po krokų.

Elena
Pranešimai: 295
Užsiregistravo: 08 Lap 2010 13:54

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Elena » 26 Bal 2017 11:29

neatsidaro, tad nuotraukų nematau,bet kai buvau pas jus, pirmieji krokai jau žydėjo kaip tik po eglėm, tad jau tada grožis matėsi. Kartu su jumis laukiu pražystant narcizų beržynėlyje, ir aišku nuotraukų, gal tada pavyks atsidaryti. :)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 26 Bal 2017 12:45

Man atsidaro, gal todėl, kad mano! Pakartosiu - https://goo.gl/photos/k48V5kGDyuLLcM6D8" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Rūta » 26 Bal 2017 13:10

Nuostabūs krokai! (sun) Atrodo labai organiškai (like)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Gema » 29 Bal 2017 17:58

Balandžio pradžioj smagiai perbėgau per senovinį rožyną su gyvatvorės žirklėmis ir "nugenėjau" kaip mokė Kaune. Paskui ėjau ir vis dar einu su sekatoriumi ir išgeniu ten, kur reikia "asmeninio" indėlio. Su nerimu žiūriu į jas, negi tikrai šįmet žydės. Dalia Raimonda ramino kad žydės.

Vakar prilijo, vanduo vėl pakilo.

Paveikslėlis
Paveikslėlis

O čia už rožyno "ganosi" gandrų porelė, gaila, neturiu teleskopinio objektyvo.

Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Gemos sodas „sibire“ (Utenos r.)

Standartinė Regina » 01 Geg 2017 19:14

Aišku, kad žydės, ko gi joms nežydėti :)
Aš šakų dar gerokai pamažinčiau, kai kur matosi tankus miškas ;)

p.s. pas mane igi tokie ežerai telkšo, kai kurios rožės mirksta kaip šuliny :(

Skelbti atsakymą

Grįžti į