Puslapis 17

Angliškosios rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 14:41
Regina
Noriu parašyt pagiriamąjį žodį savo mylimiausioms angliškoms rožėms :) Jei atskira tokia potemė nereikalinga - perkelkit kitur arba trinkit.

20 a. pradžioje pasaulio soduose karaliavo arbatinės hibridinės rožės, o senovinės buvo beveik užmirštos. Prėjusio amžiaus viduryje mėgėjai vis labiau ėmė žavėtis senovinių rožių veislėmis, jas rinkti ir kolekcionuoti. Vienas tokių kolekcininkų buvo anglų selekcininkas David Austin. Rinkdamas savo kolekciją jis nusprendė sukurti naują grupę rožių, kurios išsaugotų senovinėms rožėms būdingą gražią krūmo formą, rozetės ar puodelio formos žiedą, o ypač kvapą. Iš šiuolaikinių rožių jos turėjo paveldėti atsparumą ligoms, pakartotinį žydėjimą ir platesnę spalvinę gamą.
Kryžmindamas senovines rožes su šiuolaikinėmis 1961 m. D.Austin pagaliau sulaukė sėkmės. Sukryžminus prancūzinę „Belle Isis“ su floribundine „Dainty Maid“ gimė „Constance Spry“, kuri iki šiol plačiai auginama. Deja, ši rožė turi vieną trūkumą – žydi tik vieną kartą. Kelios kitos Austino išvestos pirmosios rožės taip pat žydi tik kartą, gal todėl nesulaukė susidomėjimo. Neužilgo, 1969 m., pasirodė ir pakartotinai žydinčios rožės. Tais metais gimė ir mums gerai pažįstama „Charles Austin“. 1983 m. pasirožius „Mary Rose“ ir „Graham Thomas“ prasidėjo tikrasis Angliškų rožių triumfas. Po jų sekė „Abraham Darby“, „Gertrude Jekyll“, „Heritage“ bei kitos mylimos ir dabar plačiai auginamos rožės.
Iš pradžių jos buvo vadinamos tiesiog David Austin rožėmis, bet pats selekcininkas jas pavadino Angliškomis, sakydamas, kad šios rožės labiausiai atitinka senųjų Anglijos sodų dvasią.
Viso pasaulio sodininkus šios rožės pakerėjo puošniais pilnaviduriais, kvapniais, įvairiausių spalvų ir atspalvių žiedais, puikia krūmo forma, pakartotiniu žydėjimu ir atsparumu ligoms.
Vienas įdomus faktas: 1909 m. Vokietijoje išvestą „Gruss an Aachen“ pats Austinas priskyrė Angliškų rožių grupei, nes ji būdama labai panaši į Anglišką, netiko nė vienai kitai grupei (buvo priskiriama arba arbatinėms-hibridinėms, arba poliantinėms, arba floribundinėms).
Mūsų rožininkai gal dar truputį privengia sodinti šias rožes, baimindamiesi, kad jos neištvers permainingų, kartais labai šaltų lietuviškų žiemų. Bijoti nereikėtų, nors beveik visos jos priskiriamos 6 zonai. Užbertos durpėmis, užklotos eglišakiais, apsuktos agrodanga jos žiemoja nė kiek ne blogiau už kitas rožes. Jei apšąla – tai puikiai atželia ir vėl nuostabiai žydi (gal kiek vėliau).
Žinoma, ši šalta 2009-2010 m. žiema joms buvo sunkus išbandymas. Daugiau ar mažiau apšalo visos mano turimos Angliškos rožės. Bet nepraradau nė vienos, nors pora jų sunkiai kabinosi į gyvenimą.
Sakyčiau, kad Angliškos rožės labai tinkamos mūsų kaimo sodyboms ir lietuviškam kraštovaizdžiui.

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 14:56
Rūta
Regina, ačiū už straipsniuką - tu nuostabiai rašai! :D
Manau, kad ši potemė reikalinga ir vertinga - rašyti apskritai apie angliškas rožės, ne tik apie konkrečias veisles.

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 15:19
Jūratė
Regina, tokį straipsnį, manau, būtų galima dėti į LRD puslapio skilty "Apie rožes". Šaunuolė!

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 19:10
opera
Man kartais gėda, kad aš tiek daug klausimų užduodu, bet ir vėl vienas iškilo.
Yra tokia angliška rožė Evelyn. Sibirkos puslapyje prie jos yra toks įrašas, kad jai reikia gero dirvožemio, RS forume apie ją niekas nerašo, o kai Sibirka pardavinėjo rožes praeitą sezoną, prie jos užrašo "rezervuota" ar "parduota" taip pat neatsirado. Kodėl taip yra? Ar ji tikrai kažkokia lepūnė, kad visi bijo? O gal kas nors augina, bet neišsiduoda? Man ta rožė labai patinka, aš jau senai į ją žiūrėdama varvinu seilę.

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 19:51
Nijola
opera rašė:Man kartais gėda, kad aš tiek daug klausimų užduodu, bet ir vėl vienas iškilo.
Yra tokia angliška rožė Evelyn. Sibirkos puslapyje prie jos yra toks įrašas, kad jai reikia gero dirvožemio, RS forume apie ją niekas nerašo, o kai Sibirka pardavinėjo rožes praeitą sezoną, prie jos užrašo "rezervuota" ar "parduota" taip pat neatsirado. Kodėl taip yra? Ar ji tikrai kažkokia lepūnė, kad visi bijo? O gal kas nors augina, bet neišsiduoda? Man ta rožė labai patinka, aš jau senai į ją žiūrėdama varvinu seilę.
aš ją auginu :roll: jau daug metų, na ne tiek daug, bet aš ją atsisiunčiau kažkada pirmaisiais siuntimais iš Vokiečių .
Aš apie ją mažai rašiau gal ir nuotraukų mažai turiu todėl, kad ji pasodinta nevietoje ji yra užgošta kitų rožių tai ji nėra aukšta tik metro aukščio iš poros šakų žydi sunkiai, nes jai sunku prasibrauti iki šviesos.
Dirvožemis pas mane pusėtinas nera labai geras ir nėra labai blogas. Šį rudenį aš būtinai ją persodinsiu ir dar nusipirkau antrą krūmą pasodinsiu naujoje vietoje jas dvi - nes man ji graži.
Viena dar vazone gražiai auga, gal sakyčiau truputį lepesnė tame kad gal daugiau reik patrešti manau daugiau reik duoti jai stiprybės tam kad ji būtų graži. Kai sodinsiu į duobę idėsiu komposto pavasarį gerai patrešiu manau ir augs gražiai.

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 20:24
Jūratė
Draugė pirko pavasarį ir sodino į vazoną, sakė, kad tai jos pati gražiausia rožė :D

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 15 Rgs 2010 21:00
Regina
Turiu ir aš, pernai pirkau Sibirkoje. Nieko ypatingo apie ją pasakyt negaliu. Manau, kad reikia laiko jai suaugti. Nedidukas, dailus krūmelis. Žiedų per visą vasarą buvo ant vienos rankos pirštų suskaičiuot - tikriausiai neturiu nė vienos nuotraukos. Nepastebėjau nei ypatingo žiedo grožio, nei išskirtinio aromato. Spalva buvo blyški, labiau rožinė nei abrikosinė (gal dėl saulės ir karščio), žiedai nedideli. Auga normalioj žemėj kaip ir kitos rožės. Tikiuosi, kad kitais metais ji išaugs iš savo "paauglystės" :D

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 16 Rgs 2010 08:16
opera
O su kuo patartumėt ją derinti: su Darcey Bussel ar su William Shakespeare?

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 16 Rgs 2010 20:23
DaliaRaimonda
Ir pas mane "Evelyn" niekuo neišsiskyrė. Žiedai buvo nemaži, gražios formos, bet labai menkai žydėjo palyginus su kitomis angliškomis rožėmis. Aš lyginu visas tuo pat metu sodintas angliškas rožes, augančias vienoje vietoje. Gal būt jai reikia laiko, bet kitoms panašioms kažkaip laiko nereikia, jos auga ir žydi kaip išprotėję :lol:

PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis

Re: Angliškos rožės

Parašytas: 19 Geg 2011 06:41
Arijana
Jau Austinas naujai karališkajai porai dedikavo rožę

http://www.davidaustinroses.com/english ... ageId=2045" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 09:18
Rūta
Turiu draugei išrinkti raudoną kvepiančią pakartotinai žydinčią nemažą rožę (kad dar turėtų Sibirka :) ). Pasirinkimas linksta prie angliškų 'Benjamin Britten' arba 'Tess of the d'Urbervilles'. Kadangi nė vienos neauginu, sunku apsispręsti :) Gal kas iš auginančių patartų? (flower) :)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 09:29
LoretaA
'Benjamin Britten' nėra raudona, bet tai tikrai puiki rožė, kuri žydi praktiškai nepertraukiamai, sveika, didelė, stora (xixi) ir t.t. Kitą tik tik pasodinau - labai gražūs žiedai. Jeigu lyginti su anksčiau paminėta, žiedai man patinka labiau. Bet žiedai, kaip mes žinom, dar ne viskas, bet aš daugiau nieko apie ją nežinau |(

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 09:29
Regina
'Benjamin Britten' pas mane aukšta kaip bokštas, už mane didesnė, tiesi, stačia, tvirta, siaura. Žiedai būna daugiau tų aukštų šakų viršūnėse, nors negalima sakyt, kad vien tik viršūnėse.
'Tess of the d'Urbervilles' visiškai kitoks stilius. Per du metus mano ūgio nepasiekė, yra maždaug 120 cm. Plati, šakota, gausiai lapuota, grakščiai linkstančiomis į šonus šakomis. Žydi labai gausiai, daugiau kekėmis. Visas krūmas būna apsipylęs žiedais. Žiedai labai gražios raudonos spalvos, gal kiek avietinio atspalvio žiedais. Spalvos nekeičia, neišblunka.
Aš rinkčiausi pastarąją :)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 10:14
Rūta
Ačiū :* Abi savotiškai vertingos ir įdomios. Paklausiu, kokia ten vieta, kas geriau tiks - ar „bokštas“, ar platus krūmas :)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 13:49
Rita
Pas mane auga abi.Abi visa galva už mane aukštesnės.
"Benjamin Britten"nuostabiai gražiai atrodo krūmas,kaip ir ražo Koala su Regina,mane jis net glūmino/pasodintos šalia dvi rožės/man atrodė,kad jis išmūšė visą ramią sistemą,tik ši rožė visą laiką dominuoja-pilna žiedų,niekuom neserganti,vešli,bet man yra aplink gražesnių rožių,o aš tik ją matau,todėl net nervuodavausi./kad dabar man tą grožį :D /.Aš jos kvapo neatsimenu.
Tess of the d'Umbervilles'- savotiška,man jos žiedai ir forma ir spalva-skaisčiai avietinė ir dydis-nuostabūs,bet labai digliuota,išsikerojusi į visas puses,šakos storos,galingos,man atrodo,kad ji nekvepia,žodžiu arba aš ją blogai formavau,arba labai gailėjau kirpti šakas,nes pastoviai žydėjo. Rudenį pasirodė tik keli žiedeliai.Jei reikėtų rinktys iš dviejų ,rinkčiausi Tesę,man žymiai gražesnė.
O kodėl nesirenkat Darcey Busell?pas mane ji lenktyniauja augime su "B.Britten ,Lady of Maginch?,William Shakespeare2000?/gražuolė/.Ar šios per tamsios?

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 13:55
Rūta
Labai ačiū, Rita (flower) Na buvo užsakymas raudonos, o 'Darcey Busell' lyg tamsoka. Bet pasitikslinsiu. Dėkui už mintį :) Šį rudenį pas save įtupdžiau tris Darsius, tikiuosi kitąmet jau džiaugtis jų žiedais ;)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 18 Lap 2011 14:03
Rasa
'BB' - pati keisčiausia spalva iš visų angliškų, ir šalia kitų angliškų rožių (bent jau man ) visuomet atrodo truputį perdaug rėksminga. Aš igi jos nepavadinčiau raudona (no) O Tess d'U. tai labai sodri, gera raudona (yes)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 19 Lap 2011 17:31
DaliaRaimonda
Rūta, aš pritariu Ritai, kas liečia "Benjamin Britten". Tikrai labai tvarkingas, aukštas krūmas (virš 160cm). Žydi viena iš pirmųjų, visą vasarą iki šalnų. Labai gražus žiedas savo forma. Spalva sakyčiau purpurinė-raudona. Tikrai tokių spalvų tarp angliškų rožių nėra :) . Bet jei sodinti vieną ar su geltonomis- žiūrėtusi gerai.
Kas liečia "Tess of the d'Umbervilles'" man nepatinka jos krūmas. Dvi vasaras ji voliojosi ant žemės. Visas šakas keldavau ir segdavau prie pagaliukų, kad tik matytusi žiedai. Kotai labai ploni ir nenulaiko žiedų. Pati žiedų forma visai nebūdingi angliškoms rožėms. Tokia labai savita, bet graži :) . Spalva, bent pas mane, sodriai avietinė- fuksijos. Tokios pat spalvos dar auginu "Lady of Megginch"

"Benjamin Britten"
PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis

"Tess Of The D'urbervilles"
PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis

"Lady of Megginch"
PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 05 Gru 2011 21:02
Gulbe
Sveikos,
labai įkrito širdin Sharifa Asma - ir Austino psl. nuostabi nuotrauka, ir užsienio forumuose daugybė pagyrų šiai rožei. Gal galėtumėte apie ją plačiau papasakoti, kas auginate? RS mačiau, kad Nijolė turėjo... Ačiū iš anksto (flower)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 08 Gru 2011 08:09
Nijola
Gulbe rašė:Sveikos,
labai įkrito širdin Sharifa Asma - ir Austino psl. nuostabi nuotrauka, ir užsienio forumuose daugybė pagyrų šiai rožei. Gal galėtumėte apie ją plačiau papasakoti, kas auginate? RS mačiau, kad Nijolė turėjo... Ačiū iš anksto (flower)
Tikrai graži rožė, užauga apie 1.5 m aukščio apie 1m pločio, žiemai reik dengti kaip ir visas angliškas rožes, šakos tvirtos lapai matiniai, ligoms nėra imli iš 10balų sakyčiau atsparumas ligos apie 8. Pražysta anksti kaip ir Mary roze jos kartu būtų gražus duetas. Vien žodžiu tai rožė kurią tikrai verta auginti.
Žydi gausiai, po pirmo žydėjmo daro pertrauką.

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 08 Gru 2011 09:09
Gulbe
Ačiū, Nijole, labai padrąsinote. Rinkausi tarp Eglantyne ir Sharifos, bet man (iš nuotraukų, gyvai nė vienos nemačiau) žiedo forma gražesnė Sh A. Tik bėda, Sibirka šios rožės neturi... Ir apie jos kvapą prirašyta... <3 , o man rožės kvapas - vienas svarbiausių grožio kriterijų :)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 08 Gru 2011 10:09
Rūta
Gulbe, sodink abi :D 'Eglantyne' irgi labai verta dėmesio rožė ;)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 08 Gru 2011 10:28
Tadas
'Eglantyne' verta dėmesio rožė . Ir kvapas (like) :)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 08 Gru 2011 10:48
Nijola
dar labai graži rožė ir panašių bruožų tai Kathryn Morley ir labai skaniai kvepia pasidomėkit verta dėmesio ;)
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=1159" onclick="window.open(this.href);return false;
Eglantyne
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=3267" onclick="window.open(this.href);return false;
Sharifa Asma
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=1097" onclick="window.open(this.href);return false;
St. Cecilia labai graži apie 1.2m man kvepia pipirais keisto kvapo :)
http://www.davidaustinroses.com/english ... ?showr=900" onclick="window.open(this.href);return false;
Scepter'd Isle šią vasarą ši rožė mane sužavėjo tikrai labai graži krūmas siauras gražūs žiedai kvepia
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=3371" onclick="window.open(this.href);return false;
prie aukščiau pavardytų rožių labai tiktų
Mary Rose
http://www.davidaustinroses.com/english ... ?showr=605" onclick="window.open(this.href);return false;
Princess Alexandra of Kent
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=4917" onclick="window.open(this.href);return false;
Alan Titchmarsh
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=4525" onclick="window.open(this.href);return false;
vat jums ir švelniai rožinis kvepiantis rožynas :)

Re: Angliškosios rožės

Parašytas: 08 Gru 2011 10:56
Rūta
'Scepter'd Isle' ketinau vazone auginti balkone, bet „išparceliavo“ ją - mama ėmė ir giminaitei padovanojo augančią vazone. Taigi nebeturiu :( Tikiuosi, kad giminaitė sugebės tinkamai ja pasirūpinti ir džiaugsis kvapniais žiedais (flower)