Rožinis lapsukis (Tortix rosana L.)

Moderatorius: DaliaRaimonda

Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 2992
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Rožinis lapsukis (Tortix rosana L.)

Standartinė Rūta » 17 Geg 2011 21:23

Rožinis lapsukis (Tortix rosana L., Archips rosana L., Cacoecia rosana L.)

Tai gana paplitęs rožių kenkėjas. Paprastai sakoma, kad didesnės žalos jis nepridaro, tačiau žemiau matote erškėčius, kurie kiekvieną pavasarį štai taip „pasipuošia“. Turiu pasakyti, kad per trejus metus nemačiau nė vieno šių erškėčių žiedo - taip smarkiai juos apnikęs lapsukis. Vadinasi, pavojingos užleistos formos...

Rašoma, kad lapsukių kiaušinėliai peržiemoja ant krūmų, sudėti į čerpiškas krūveles, kurių paprastai nė nematome, nes susilieja su žievės spalva, be to, kiaušinėliai apsaugoti lygiu skydeliu. Kai rožės išskleidžia lapus, iš kiaušinėlių išsirita 17-20 mm kirmėlės (balkšvai pilkšvai žalsvos spalvos, tamsia galvute ir retais šviesiais plaukeliais), iš lapų susisuka „namelius“ ir minta aplinkiniais lapais - išgraužia skyles ir kitaip išbjauroja. Šis „balius“ trunka 25-40 dienų. Savo „namelyje“ kirmėlė virsta lėliuke, o po 8-14 dienų - neišvaizdžiu drugiu, panašiu į naktinius drugius. Iš tiesų tai ir yra naktinis drugys - dieną slepiasi po lapais ir žolėje, o skraidžioja ir savo blogus darbus dirba tik prieblandoje ir naktį. Masiškai drugiai iš lėliukių ritasi birželio pabaigoje – liepos pradžioje. Ir vėl daina iš pradžių.

Patariama pavasarį išsiskleidus lapeliams apipuršti insekticidais. Pavienius susisukusius lapus su jų turiniu galima rinkti ir naikinti. Pravartu nupukšti priemonėmis ir drugių skraidymo metu. Tikriausiai yra ir ekologiškų lapsukius atbaidančių priemonių, reikės paieškoti.

Lapsukių apnikti erškėčių krūmai Tuskulėnų g., Vilniuje (fotografuota šiandien - 2011-05-17)

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Štai taip atrodo praskleisti lapai - viduje matyti tarsi voratinklis, bet kirmėlės neteko pamatyti.

Paveikslėlis

Čia toliau nuotraukos iš interneto.

Lapsukio kirmėlė - 17-20 mm ilgio

Paveikslėlis

Lapsukio drugys - nedidukas, 14-22 mm ilgio

Paveikslėlis Paveikslėlis

Tiesa, esama ir kitokių lapsukių - vaismedinis lapsukis, tinklasparnis lapsukis, pumpurinis lapsukis... Jie taip pat kenkia rožėms ir erškėčiams.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožinis lapsukis

Standartinė DaliaRaimonda » 18 Geg 2011 08:07

Pasirodo, kad "Rose de Resch" rožėje aš radau lapsukio lervas, nepavirtusias dar ilgokomis ir "kūdomis" kirmėlytėmis. Dėl to jos ir buvo riebios, storos ir tamsiai pilkos, ar rudos.
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Aistė
Pranešimai: 703
Užsiregistravo: 25 Rgs 2010 12:48
Miestas: Vilniaus rajonas-Molėtų rajonas

Rožinis lapsukis

Standartinė Aistė » 26 Geg 2011 07:11

Šiemet amarų tikros plantacijos, dar tiek nesu mačiusi |( Nors gal anksčiau kai rožių buvo mažiau ir amarų kiekis mažesnis. Nupurškiau vakar su deciu. Klausimukas būtų toks, visai ne apie amarus :D Kuo toliau tuo daugiau jaunų uglių nugeibsta, kas čia per įsibrovėlis. Ar decis padės ir nuo jo? Perkirpus matosi kirmelytė, ar bent jau jos buvimo vieta, nukerpu visas tokias viršūnes, bet jau gaila darosi, nes kiekviena dieną vis ant kitos rožės jos nugaibsta :(

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 3965
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Amarai

Standartinė Jūratė » 26 Geg 2011 07:19

Aistejuk, tai rožinis pjūklelis. Decis padeda, tik ar jau ne pervėlu jį naudot? Nors tiks purškalas ir nuo kitų kenkėjų.

Nijola

Re: Amarai

Standartinė Nijola » 26 Geg 2011 07:22

tai rožinis pjūkliukas, decis jei ant tos kirmėlytės nepakliuvo nepadės, nuo pjūkliuko reik daug anksčiau purkšti, (atsiprašau nepamenu gal yra atskira tema :$ ) bet man atrodo apie tai kažkur buvo šneka, reiks tokius ūglius tik išskinti, prarandami pirmieji žiedai, bet rožės vėliau žydės (pakartotinai žydinčios).
jau atsakė :D

Vartotojo avataras
Aistė
Pranešimai: 703
Užsiregistravo: 25 Rgs 2010 12:48
Miestas: Vilniaus rajonas-Molėtų rajonas

Re: Amarai

Standartinė Aistė » 26 Geg 2011 07:27

Ačiū abiems už atsakymą. Išpjauti išpjoviau, bet tai, kad tas zaraza tik krūmo apačioje darbuojasi ir kol ten palendi būna dažniausiai jau per vėlu. Nu nieko kitamet žinosiu, kad reikia profilaktiškai ne tik nuo grybelinių, bet ir nuo pjūklelio. Ne taip gaila nes jis "lenda" tik prie senesnių rožių naujų uglių prie pat apačios, bus žiedų, bet vistiek gaila naujų šakelių. Biškeli mes ne į temą čia, gal moderatoriai perkels :$

Nijola

Re: Amarai

Standartinė Nijola » 26 Geg 2011 07:28

Пилильщик розанный нисходящий
http://www.rosebook.ru/articles/vredite ... redelitel/#" onclick="window.open(this.href);return false;Пилильщик%20розанный
čia paskaityk :)

Skelbti atsakymą

Grįžti į