Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai - 2010-2011 m.

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Užrakinta
Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 03 Gru 2010 19:26

Viskas atrodo labai gerai, Rūta (like)
Jeigu kalbant apie "padėjėjus", tai pas mane kaimynų katinai labai mėgo tuose tuneliuose pamiegoti - kaži ar koks neliko žiemoti :? Nes aš tuos galus tai beveik naktį, nuvažiavus po darbo, tamsoje per šlabdribą užsmeiginėjau. Bijojau, kad sulaukusi išeiginių negalėsiu agrodangos nulupti - taip ir būtų buvę.

Vartotojo avataras
Sigita
Pranešimai: 86
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 15:55

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Sigita » 03 Gru 2010 19:28

Nuoširdžiai žaviuosi visų Jūsų darbštumu ir išmone (bravo) (flower) Viena vertus, nesinori šaltos žiemos, kita vertus, įdomu, kokį šaltį tokiuose šiltnamiukuose rožės gali atlaikyti. Tikiu, kad didelį. O aš pasigirti neturiu kuo :( Iš 50 mano turimų rožių dvi dengiamos rimčiau, dešimt – minimaliai. Visos susodintos viena eile, tarpai nemaži, tad vos 50 rožių sudaro apie 200 m. liniją. Daryti tokio ilgio tuneliuką man būtų pernelyg didelė prabanga, juolab kad ketinu turėti ne vieną šimtą :$ rožių ir visas sodinti pavieniui.

Iš 12-os dengiamų prilenkti pavyko tik vieną vijoklinę, kitos apgraužtos avių ir stirnų - stiebeliai tiesiog per trumpi, kad būtų galima suimti į krūvą ir prilenkti. Mažiau apgraužtos Laguna ir Reine des Violettes, bet jų stiebai gana stori, pabandžius prilenkti ėmė traškėti, tad pabūgau, juolab kad buvau skaičiusi Jūratės įrašą apie lūžusią Lagunos šaką. Koalą Reine ded Violettes stiebus lenkė po vieną, man tokia mintis tiesiog neatėjo į galvą :( Taigi surišau kiekvienos stiebelius į krūvą ir storai aprišau eglišakėm. Tada užėjo pirmieji šalčiai. Prieš didįjį atšalimą apvyniojau eglišakes agroplėvele ir užmoviau po tris impregnuotus maišus nuo šunų ėdalo (naiviai maniau, kad pakaks užmauti po vieną, bet dėl eglišakių rožių „paketai" tapo gana stori, tad prireikė kiekvienai trijų maišų). Visų rožių kojas užpyliau durpėmis, bet padariau tai aiškiai per anksti, tad jos tikriausiai prisigėrė drėgmės prieš sušaldamos. Dabar visų tikrų rožininkų rožynai balti, o mano teritorija kukliai tariant atrodo „neįprastai spalvinga" :$ .

Ši žiema mano rožėms pirmoji, jei neskaitysim 8-ių, pasodintų praėjusį rudenį. Kol kas laikausi nuostatos turėti kuo mažiau dengiamų rožių, o nedengiamų rožių nedengti, jei šią žiemą jos nušals ar apšals, susitaikysiu su mintimi, kad dengti reikia visas. Tada kruopščiai išanalizuosiu visus čia pateiktus aprašymus ir vaizdinę medžiagą, kaip dengėte, žiemojimo rezultatus ir prisipirksiu krūvas dengiamų rožių :D Žinoma, tuomet teks kiek kitaip grupuoti ir sodinti, gal nebe taip plačiai, su mažesniais tarpais, nes kitaip bankrutuosiu, kai reikės uždengti kokį hektarą ar du :D

Ačiū, kad dalijatės savo patirtimi, nešykštite patarimų ir nuotraukų. Jei prieš susirgdama rožių liga būčiau žinojusi, kiek pastangų ir investicijų reikalauja jų dengimas, gal būčiau ir nesusirgusi, tad visa laimė, kad nieko apie tai nežinojau iš anksto :D :D :D

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Rūta » 03 Gru 2010 20:07

Sigita, regis, kad dengimui ypač didelės tik pradinės investicijos, o kitais metais jau ne taip baisiai. Tik kad darbo su tais tuneliukais, tai padėk Dieve... O dabar tai tau ir nereikia dėl to sukti galvos - juk daugiausia augini senovines, nedengiamas. Tiesa, aš irgi, kadangi sodindama rožes nė negalvojau apie tokį dengimo būdą, tai ir susodintos tam nepritaikytai. Bet planuodama baltąjį sodelį jau galvoju apie tai.
koala rašė:Jeigu kalbant apie "padėjėjus", tai pas mane kaimynų katinai labai mėgo tuose tuneliuose pamiegoti - kaži ar koks neliko žiemoti :? Nes aš tuos galus tai beveik naktį, nuvažiavus po darbo, tamsoje per šlabdribą užsmeiginėjau.
:D :D :D Tada jau pelytės negresia... (sun) O Regina teisi, tą padėjėją taip ir norisi paniurkyti. O jo būdas toks geras, jog kartais aš galvoju, kad tai kačiukų angeliukas (angel)

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė DaliaRaimonda » 03 Gru 2010 21:15

Gražus tas kačių angeliukas :) . Man tokio reiktų, kad peles pagąsdintų :D . Niekada jų nebūdavo, o žiemet jau apsigyveno senajame rožyne. Nuodyti man jas gaila, man jos labai gražios ir mielos. Bet jei rožes nugriauš, tai gal ta meilė pelėms ir baigsis (devil) .
Sigita, turėčiau tokius plotus kaip pas tave, irgi sodinčiau senovines ir nedengiamas. O kai rožės po langais- gali žaisti tunelius statydama (dance) . Bet lėšų, tai eina sau, kiek reikia (mad) . Gerai, kad ve vieniems metams tai.
Koala, aš bandysiu kraštus pakelti pavasarį. Be to kraštai nėra labai sandariai politilenu užspausti. Na, žiūrėsim kas čia gausis. Vis tiek, visos bendrausime ir pavasariop manau dalinsimės vėl patirtimi :)

Nijola

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Nijola » 04 Gru 2010 09:45

Vazonuose augančios rožės ,pas mane žiemoja nešildomame garaže - apdengtos agro plėvele, vazonai apkamšyti. Per didžiuosius šalčius, kurie čia buvo prieš keletą dienų, stebėjau termometrą- tai garaže šilčiau keturiais laipsneis negu lauke, bet manau vėliau šis skirtumas sviruos tik pora laipsnių.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 04 Gru 2010 10:11

Mažokas skirtumas :? Beveik gal geriau lauke apdengtos ir įkastos į žemę - tik kad žemės pas tave laisvos nėra :(

Nijola

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Nijola » 04 Gru 2010 10:40

koala rašė:Mažokas skirtumas :? Beveik gal geriau lauke apdengtos ir įkastos į žemę - tik kad žemės pas tave laisvos nėra :(
:D sutinku, pakasti rožes su vazonais tikrai neturiu kur :( tik tiek kad garaže jų vėjai neblaško. Mano nuomone matuojant temperatūras lauke ir po eglišakiais temperatūrų skirtumo nebus, ko gero kaip ir po agro plėvele - nematavau nežinau, bet spėju.
Šendiena pas mus per naktį daug prisnigo.

Vartotojo avataras
Dovilė
Pranešimai: 59
Užsiregistravo: 24 Rgs 2010 07:40

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Dovilė » 07 Gru 2010 08:37

Mes kolekciją dengėm paprastai: pylėm durpių toms, kam reikia ir nepylėm toms, kam nepriklauso. Ir taip nemažas durpių kiekis susidaro, stambesniems krūmams (o tokiu dauguma) tenka po du kibirus. Sunaudojom ne vieną toną... O po to daugiau pasirūpinom vijoklinėm, rambleriais ir lepesniais aukštais krūmais, kurių dydį labai gaila prarasti (Mme Isaac Pereire) - lenkėm prie žemės, užklojom storu agroplėvelių sluoksniu ir plėvelės prispaudimui vietom ant viršaus užpylėm komposto (jis drėgnesnis ir sunkesnis, geriau prispaudžia). Agroplėvelės turėjom nuo praeito dengimo (buvo dideli maišai prigrūsti), tai ją ir sunaudojom, labai gražiai jos nelanksčiau, ėmiau gabalais ir dėjau. Gerai, kad taip dengėm gal tik 10 proc. visų rožių... Šiais metais jau nei vienos neapraišiojom agroplėvele stačiai - o tai efektas ne koks - geriau jau guldyti.

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Rūta » 07 Gru 2010 12:29

Sunku ir įsivaizduoti darbų su daugeliu tonų durpių mastą... (:|

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Rūta » 07 Gru 2010 12:31

vilmis rašė:o, kad galėčiau Lietuvoje rožes auginti tai pirma reikia pargrįžti :D
Vilmi, o kaip tavo rožės žiemoja? Ar buvo kas jomis pasirūpina?

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė vilmis » 07 Gru 2010 13:27

Tiesa pasakius nelabai žinau. Spėju, kad kažkiek apkaupė. Reikės pavasarį būtinai pažiūrėti kas darosi bandymų lauke.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė DaliaRaimonda » 07 Gru 2010 15:41

Vilmi, tikriasiai tu augini daugiau šalčiams atrparias rožes. Tai gal būti, kad joms nieko ir nenutiks, juk ir pasnigo nemažai.

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė vilmis » 07 Gru 2010 16:40

Visokių yra, bet jei kurios neišgyveno tai ką padarysi.. iš poskiepių erškėčiai išaugs ir žydės :D

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė DaliaRaimonda » 07 Gru 2010 17:46

Na erškėčiai, ne AH- atlaikys :D

Nijola

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Nijola » 02 Geg 2011 12:49

Skaitinėju įvairius suomių puslapius ir žinoma jų Rožininkų asociacijos puslapyje lankausi.
Išskaičiau įdomią mintį apie durpes :) Jie praktiškai nesiūlo rožių mulčiuoti durpėmis, todėl, kad durpės sudaro gerą hidro izoliaciją tiek šaknų ir poskiepio išsaugojimui, tiek pat daro žalos pavasarį. Kokia žala pavasarį, po durpėmis ilgai laikosi įšalusi žemė, tai tikra tiesa aplink rožę jei durpių sluoksnis didesnis ilgai neišeina pašalas. Aiškinama taip, kad pavasarį saulė kaitri ir šilta, o rožės šaknys ilgiau laikosi įšalusios ir taip greičiau gali žūti, gali trūkinėti rožių stiebų žievė.
Jie rekomenduoja rožes kaupti sodo žeme, kompostu arba sodo žeme maišyta su smėliu.

Timka

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Timka » 02 Geg 2011 14:41

Tikra tiesa, aš užpilu šaknis durpėmis ir tikrai kai kurioms (ne visoms) rožėms sutrūkinėja žievė. :( Viskas rudenį daugiau durpėmis nepilsiu. ;)

Nijola

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Nijola » 02 Geg 2011 14:48

Timka rašė:Tikra tiesa, aš užpilu šaknis durpėmis ir tikrai kai kurioms (ne visoms) rožėms sutrūkinėja žievė. :( Viskas rudenį daugiau durpėmis nepilsiu. ;)
tai gali būti ir nuo durpių, bet čia mes su Regina daug diskutavome dėl rožių stiebų trūkinėjimų, ir prėjom išvados arba durpės arba kai kurios veislės linkusios į tokią problemą, reik stebėti jei kitais metais nepilsit durpių ir stiebai liks sveiki galima daryti mažas išvadas, bet stebėjimams geriau keleri metai |(

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Regina » 02 Geg 2011 15:08

Kažkada rašiau, kad kaupiau daržo žeme ir man visai nepatiko. Taip apkauptos kai kurios rožės labai blogai žiemojo. Dabar kaupiu durpėmis ir jau antri metai pastebiu, kad kai kurių rožių žievė prie žemės (negaliu pasakyt ar virš durpių ar po jomis) labai smarkiai sutrūkinėja. Taip atsitinka angliškoms (ne visoms) rožėms, taip pat Lavender Friendship, Ballerina, Eden Rose, Rosarium Uetersen, bet nė vienai senovinei taip neatsitiko.
Taigi, darau sau nedidelę išvadą, kad problema veislėse, o ne durpėse. Pritariu nuomonei, kad po durpėmis žemė gerokai ilgiau lieka įšalus, o pavasarinė saulė kaitina ir džiovina šakas.
Kaip darysiu kitais metais, dar nežinau. Vyras liepia pilt durpėmis. Sako, geriau nugenėt iki žemės, bet visai neiššals :)

Vartotojo avataras
Arijana
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: 18 Rgs 2010 12:33
Miestas: Kauno raj.-Panevėžio raj.

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Arijana » 02 Geg 2011 15:19

Aš pastebėjau, kad Leon. da Vinci LABAI sutrūinėja žievė-atkaupiau žalut žalutėlius stiebus, bet sutrūkinėjusius, tai vakar nugenėjau iki pat žemės, nes jau nurudavę tie pažeisti stiebai.

Vartotojo avataras
Rasa
Pranešimai: 866
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:17
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Rasa » 02 Geg 2011 16:23

Taip, Leonardo da Vinci labai linkusi trūkinėti žievė.
O dėl apkaupimo - visuomet kaupiu tik žeme arba kompostu. Tas būdas labai geras tuo, kad pavasarį nėra jokios skubos nukasti jas. Man tas labai aktualu, nes pagal gražią tradiciją rožes nukaupiu ne anksčiau gegužės vidurio :$ Būna metų, kai išvis nenukasu žemių :$ :$ galimas daiktas, šiemt ir bus tokie metai, nes rožės jau gerokai išsprogę, gaila bus laužyt ūglius. Ir turiu pasakyti, rožėms tai nei motais. Tiesą sakant, taip netgi galima įsišaknydinti naujų augalų, jei kaupą palaikyti metus kitus. Na o su durpėm tokie triukai neišeitų :D MAn šis būdas geras tuo, kad anksčiau nei gegužės vidurys aš nerandu laiko rožėms tvarkyti, jos pas mane paskutinėje eilėje po visų kitų pavasario darbų. O idealiu atveju iš rudens kaupiu labai labai riebiu kompostu - žiemą puikiai saugo, o pavasarį išsklaidau aplink ir puikiausiai viskas pasitręšia
http://www.rasosaugalai.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
kukushka
Pranešimai: 226
Užsiregistravo: 23 Rgs 2010 08:03
Miestas: Alytaus r.

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė kukushka » 03 Geg 2011 06:16

Mano teorija dėl durpių irgi panaši, bet ar pasitvirtins, matysiu tik kitą pavasarį. Rožes (angliškas) irgi kaupiau durpėm, bet skirtingose vietose turiu skirtingus rezultatus:
rožynėlis lengvesnėje žemėje, saulė apšviečia tik nuo 12 valandos - žievės sutrūkinėjimų praktiškai nėra, ten auga Mary Rose, Falstaff, William Shakespeare 2000, Eglantyne, Alan Titchmarsh, Queen of Sweden, bei rudenį pasodintos Claire Austin, Darcey Bussel, Princess Alexandra of Kent, Redoute, Scepter'd Isle;
rožynėlis sunkenėje žemėje, priemolyje, gauna rytinės saulės - visos rožės (Summer Song, Pat Austin, Golden Celebration, Port Sunlight, Abraham Darby) labai supleišėjusios, išskyrus Benjamin Britten sodintą rudenį. Beje, durpės ilgiau įšalę buvo būtent šitam rožynėlyje.
Bandysiu antrąjį rožynėlį kaupti kompostu rudenį, pažiūrėsim, ar situacija pasikeis.

Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Tadas » 03 Geg 2011 20:15

Pas mane ar po durpėm,ar po žeme apkauptos, sutrukinėjusios. Bet nevisos. Manau čia yra kita priežastis trukinėjimo.Ar per anksti apkaupiamos ,ar per anksti uždengiamos.... . Kai nešaltos žiemos buvo,tokių trukinėjimų nepasitaikė. Mintis sukasi kad greičiausiai yra per anksti apkaupiamos(neužmygditos žiemai,t.y. sultys ulioja,poapkaupimu šilta o virš jau šala ,vat šitam perejime apkaupino ir truksta žievė),atkasus po pirmų stipresnių šalčių jau rastumėm trukimus.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Regina » 03 Geg 2011 20:23

O aš galvoju atvirkščiai - sutrūkinėja pavasarį, kai žemė dar įšalus ir plieskia kaitri pavasarinė saulė. Virš durpių ir po durpėm karšta, giliau ledas. Dar prisideda didelis dienos ir nakties temperatūrų skirtumas.
Mąstau taip todėl, kad ir durpėm pyliau, ir dengiau labai vėlai. Po kelių dienų ir stipriai pašalo, ir užsnigo.

Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Tadas » 03 Geg 2011 20:33

Reiks nepatingėti rudenį po didesnių šalčių atkasti ir pažiurėti,kad isitikinti

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Rožynų rūpesčiai rudenį, pasiruošimas žiemai

Standartinė Regina » 03 Geg 2011 20:41

Aš tai vargu ar pažiūrėsiu. Šį rudenį kai pašalo, tai taip prišalo visos dangos, kad reikėtų plėšyt.

Užrakinta

Grįžti į