Apie savašaknes rožes

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Nijola

Apie savašaknes rožes

Standartinė Nijola » 14 Rgs 2010 20:26

Dovilė rašė :
Aš šaknydinčiau daugumą senovinių rožių, išvestų iki XIX a. vidurio (aišku reikia pasirinkti mūsų zonai tinkančias veisles); Rugosa's ir daug jų kraujo turinčias veisles (taip pat ir Škotiškas "Pimpinellifolia's"), miniatiūrines, kai kurias poliantines, besidiriekiančias ir "Ramblerius". Manau neverta bandyti šaknydinti Arbatines Hibridines, Floribundines ir daugumą stambiažiedžių vijoklių. Svarbiausia šaknų sistema, jei savašaknė turės tokią pat gerą šaknų sistemą kaip ir skiepyta - tai jos bus vienodai atsparios šalčiui. Juk jei atsitinka taip, kad staiga vieną žiemą visi stiebai nušąla iki pat žemės paviršiaus - tai nauji ūgliai sprogsta iš pumpurų, esančių po žeme šaknies kaklelio zonoje. Jei rožes sodinome teisingai, tai ir skiepytos ir savašaknės rožės "baziniai" pumpurai bus po žeme. Taigi, jei savašaknės rožės tie pumpurai liko gyvybingi, tai ir skiepytos jie liks gyvybingi. Bet jei savašaknės rožės šaknų sistema bus menka, tai tie pumpurai gali ir visai iššąlti arba pavasarį su silpnesne jėga atsprogti. O jeigu abiejų rožių iššąltų ir tie "baziniai" pumpurai, tai skiepytai bus kaput, o savašaknei daugeliu atvejų irgi, nes tuomet iš šaknų galėtų atsprogti tik atžalomis plintančios veislės (Rugos'os ir Pimpinellifoli'os).

O šiaip tai mano pastebėjimas toks: juk skiepytas rožes reikia sodinti taip, kad skiepijimo vieta būtų 5 cm po žeme - jei veislė gerai šaknydinasi, tai jau per pirmus metus rožės pagridiniai ūgliai, esantys po žeme, pradeda leisti savo šaknis ir turėsim pusiau skiepytą pusiau savašaknę rožę. Jei veislė nesugeba šaknydintis, tai ji visą gyvenimą augs ant svetimų šaknų.

Tai čia mano tokie pamastymai, o diskusija šiuo klausimu tikrai jau sena kaip karas. Kiek žinau daugelis Europos augintojų rožes skiepija, šaknydina tik Miniatiūrines, Rugosa's ir Pimpinellifoli'as. Šiaip ir Kordes ir D. Austin'o kompanijos sutartyse reikalauja, kad jų veislės būtų skiepijamos, o ne šaknydinamos.

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Jūratė » 15 Rgs 2010 20:47

vasarai bėgant atsirado visokių nulūžusių šakelių, kurias karpiau ir kaišiojau į žemę. Žioplas daiktas, kad niekur nieko neužrašiau. Dabar stovi patvory eilė išrikiuotų stiklainių - kas ten sudėta, nieks nežino :lol:
Klausimas toks - kaip man elgtis dabar su tais stiklainiais žiemai? viską taip palikt ir su kaupu užpilt žemių? ar stiklainius nuimt ir tada pilt žemes? gal dar ką geriau patartumėt...

Vartotojo avataras
zebenkstiejka
Pranešimai: 124
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 08:17
Miestas: Vilnius-Molėtų raj.
Susisiekti:

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė zebenkstiejka » 16 Rgs 2010 23:22

Jūrate, aš patarti negaliu, tiesiog pas mane tas pats klausimas :) Vasaros pradžioj bandžiau šaknydinti senovines rožes, ir man pasisekė- iš 25 vazonų kokie 5 išleido šaknis ir (kolkas dar) gyvi :lol: Bet aš rožių šakeles ne tiesiog žemėn sukišau- į vazonus, kuriuos įkasiau į žemę, o ant vazonų uždėjau po nupjautą 5l. vandens "bambalį", taip, kad galima būtų "atsukti dangtelį" pravėdinimui jei pasirodytų ten perdrėgna, ir izoliacija prisukau prie vazono. Gavosi toki portatyviniai mini šiltnamiukai :) Dangtelių aš taip ir neatsukau, dabar nežinau, ką daryti su tom rožėm.. gal atsukti, duot jom grynu oru pakvėpuoti..? Ar nesupelys jos nuo drėgmės tame sandariame bambaly :roll: Dėl žiemojimo irgi neaišku- ar nieko nejudint ir užžert žemėm, ar iškast vazonus ir nunešt į rūsį?
Aš nuskinsiu rožių kvietkų
inlaisiu dūnojun
plauk rožele raudonoji
in mano šalelę

Vartotojo avataras
zebenkstiejka
Pranešimai: 124
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 08:17
Miestas: Vilnius-Molėtų raj.
Susisiekti:

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė zebenkstiejka » 05 Gru 2010 13:27

Apkasiau vazonus žemėm (ne durpėm), ant viršaus apdėjau eglišakėm. Prieš dengiant apžiūrėjus viduje "bambalių" esančias rožytes- jų vaizdas buvo nekoks- nurudę lapeliai, nebežali, daugelis jau ir nukritę. Ar tai normalu ir jos kaip ir "normalios" rožės taip reagavo į ateinančią žiemą ir metė lapelius, ar jos čia jau linkusios aplamai.. atsisveikinti (angel) :(
Aš nuskinsiu rožių kvietkų
inlaisiu dūnojun
plauk rožele raudonoji
in mano šalelę

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Virginija » 05 Gru 2010 14:44

Pavasarį viskas išaiškės :)
Manau, kad, jei uždengėt prieš tuos didesnius šalčius, tai viskas bus gerai. Pernai pas mane peržiemojo po rožių krūmais. Šiemet irgi keletas žiemoja vazonėliuose po stiklainiukais, o kiti tiesiog žemėje ( aišku, apdengti).
Lauksim pavasario.

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Rūta » 13 Sau 2011 12:05

Darbo kolega davė vandenyje išleidusią šaknis kambarinės rožės šakelę. Tą rožę buvau mačiusi - augina gana ilgas liaunas šakas, žiedas lyg šaltai rausvos spalvos (į šviesiai violetinę), bet kaip ji atrodys iš tiesų, galėsiu pasakyti, jei sėkmingai prigis ir augs. Sako, labai kvepia. Nepanaši į parduotuvines miniukes. Kai man ją davė, buvo su keliom gražiom baltom šaknelėm, o aš tuo metu neturėjau jos kur pasodinti - žinot, darbe - nei vazono, nei žemės. Tai pamerkiau vandenyje. Kitą dieną jau apsirūpinau vazonėliu ir žeme, bet ji atrodė liūdniau - ilgiausios šaknies galiukas per centimetrą buvo pajuodęs, kitos šaknys truputį patamsėjusios, kai kurie lapeliai pradėję suktis. Na pasodinau, palaisčiau, maišelį ant viršaus užmoviau, kad būtų geresnės sąlygos šaknytis ir per daug vandens neišgarintų. Dabar vis užlipu, apžiūriu maišelio nenuimdama. Situacija vizualiai neblogėja. Tik man susidarė įspūdis, kad tokią rožę su vandenyje išleistomis šaknimis tik ištraukus iš vandens reikia sodinti. Kaip jūs manote?

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Virginija » 13 Sau 2011 17:03

Šaknydinant augalus vandenyje daugelis augalų nepakenčia vandens pakeitimo ir net gali žūti taip padarius. Paprastai vanduo tik papildomas, kad šaknys būtų vandenyje. Matyt, besišaknijant vandenyje vyksta kažkokie procesai. Visur yra savų niuansų, bet ne visus galime žinoti.
Nežinau, ar būtent tokia priežastis pakenkė Rūtos rožei, bet gali būti ir taip, ko gero, iškart reikia sodinti.

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Rūta » 13 Sau 2011 21:10

Tikrai panašu, kad augalai nemėgsta vandens keitimo, bet aš tiesiog neturėjau kitos išeities. Labai tikiuosi, kad mano sodinukui viskas bus gerai.

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Jūratė » 14 Sau 2011 07:36

o kas tai per kambarinė rožė?

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Jūratė » 03 Bir 2011 09:34

iš eilės sukaišiotų pernai šakų normaliai įsišaknijo 2 vnt. Vienas krūmiuks labai nedidukas, bet labai gražiai po truputį šakojasi ir jau turi sukrovęs pumpurą :) . Kaip manot, leist jam žydėt, ar nuskint???

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Regina » 03 Bir 2011 09:39

Aš tai tikrai leisiu visom trim saviškėm Therese Bugnet žydėt - tegu žydi, jei jos to nori :) ir aš pasidžiaugsiu (flower) <3

kasiopeja
Pranešimai: 88
Užsiregistravo: 24 Bal 2012 09:13

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė kasiopeja » 06 Geg 2013 07:04

Mano įspūdžiai apie rožių gebėjimą įsišaknyti savaime kol kas labiau teigiami <3

Praėjusią savaitę perkėlėjau kelis poros metų amžiaus krūmus ir radau daug šakų, kurios sodinant buvo įgilintos (t.y. buvo pasodinta pagal instrukciją - skiepo vieta 10 cm po žeme) ir buvo išleidusios savo šakneles. Perkėlinėjau Tuscany Superb (Gallica), Bouquet Parfait (Hybrid Musk), Swany ir Louis Odier (Bourbon). Vienintelė Louis Odier "pasišiukšlino". Visos kitos rožės turėjo gražiausias nuosavas (ne poskiepio) šaknis (like)

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Virginija » 06 Geg 2013 19:19

Mano atidengti pernykščiai ūgliukai lysvelėje:

PaveikslėlisPaveikslėlis
Įsišaknijimas apie 50 proc., bet, manau, tik todėl, kad kai kurie apdegė.

Ūgliukas, įkištas nugenėjus rudenį

Paveikslėlis
Paskutinį kartą redagavo Virginija 06 Geg 2013 19:32, redaguota 2 kartą(us).

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Virginija » 06 Geg 2013 19:29

Paveikslėlis

O čia ankstyvas dauginimas - įsišakniję vazonėliuose šiltnamyje. Vaizdas praeitą rudenį.
Įsišaknijimas apie 95 proc.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Regina » 06 Geg 2013 21:28

Jūsų savašaknis rožynas įspūdingas (like) <3
Gal kada nors ir man kas nors panašaus pavyks, bet kol kas nieko nesigauna :(

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė LoretaA » 07 Geg 2013 05:07

Bandyti galima, bet ką paskui su jomis daryti? Mano kai kurios rožės pačios dauginasi, o kai kurios į dausas ...

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Regina » 07 Geg 2013 06:39

LoretaA rašė:Bandyti galima, bet ką paskui su jomis daryti? Mano kai kurios rožės pačios dauginasi, o kai kurios į dausas ...
Sodinti vietoj tų, kurios jau iškeliavo į dausas ar ruošiasi į ten ;)
Turėčiau pasidauginus The Dark Lady, tai pasodinčiau vietoj nesulaukusios pavasario, o dabar reikės kokį snaputį įtupdyt (xixi)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė LoretaA » 07 Geg 2013 06:56

Nusprendžiau nebeatsodinti rožių vietoj numirusių. Jaučiu po kokių 5 - 8 metų rožių nebeturėsiu :? .
Angliškos (Austino) pačios nesidaugina - bent nepastebėjau. Vienintelis mano bandymas padauginti Graham Thomas buvo tik todėl, kad nulaužiau ar nulūžo šaka. Kol kas tas strampelis gyvas. Buvau jam butelį numovusi pusdieniui - ryškiai nepatiko. Vėl užmoviau - tik skylę padariau didesnę, maždaug 3 cm skersmens, kad "nepridustų".

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Regina » 07 Geg 2013 07:05

Aš ir nekalbu apie savaiminį pasidauginimą :) Virginija juk taip pat prie to daigyno savo gerą ranką pridėjo :)
O angliškas įšaknydinti, manau, Virginijai taip pat gerai sekasi, kaip ir kitų grupių rožes :) Turiu jos padovanotą "Lichfield Angel" (flower)
Beje, man taip pat netyčia pavyko 'Mary Rose" įšaknydint. Tik klausimas, ar augs, nes per metus kažin ar 5 cm paaugo :?

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė LoretaA » 07 Geg 2013 07:10

Gal labai ant saulės tavo ūgliukai. Aš turiu tokią "daigyklą" po sena obelim, ten visada drėgna, paprastai net niekuo nedengiu ir net nelaistau.
Beje, pamiršau parašyti - tau, Regina, ir Rūtai yra ruošiami krūmeliai Blush Damask. Pavasarį pagenėjau, kiekvienas jų šiuo metu turi po keturias šakas per gerą sprindį (iki tokio ūgio patrumpinau) nuo žemės. Nepamirškite jiems rudenį palikti vietos - tfu, tfu, tfu, jeigu viskas bus gerai.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Regina » 07 Geg 2013 07:31

Labai ačiū, Loreta :* Maloniai nustebinai :) Reikės ieškot vietos ;)

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Rūta » 07 Geg 2013 07:34

O, koks malonus netikėtumas! <3 Labai labai ačiū, Loreta! :*

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė LoretaA » 07 Geg 2013 07:40

Tikrai nėra už ką - juk daugybę ūglių buvo "žych". Paskui Antosė mane sugėdino, o jūs užsimanėt nedengiamos ir neprižiūrimos rožės (sun) .

Vartotojo avataras
Nijola
Pranešimai: 1268
Užsiregistravo: 11 Bal 2012 13:21

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė Nijola » 07 Geg 2013 08:16

Pas mane senovinės pačios šaknydinasi, ir nuo krūmo pakankamai dideliais atstumais, kaip Pink leda

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Apie savašaknes rožes

Standartinė LoretaA » 07 Geg 2013 09:02

Senovinės dauginasi ir pas mane: Tuscany, Tuscany Superb, Henri Martin, Ohl, Great Western ir keletas kitų.

Skelbti atsakymą

Grįžti į