Kaip sodinamos rožės?

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Nijola

Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 14 Rgs 2010 20:14

Parašysiu apie rožių sodinimą: jei nusiperki rožę plikomis šaknimis pirmiausia ją pamirkome vandenyje mažiausiai 2 val. paskui aš prieš sodinant - truputį patrumpinu šaknis ir šakas,(bet tai darau atsižvelgiant į rožės būsena jei ji labai graži ir tvirta nieko nekarpau) pakol rožės mirksta paruošiu rožei vietą, duobe išsikasu , 40-60 cm (plotis-gylis) aišku visada reik atsižvelgti į augalo gabaritus, jei pavasarį sodinu į žemę dedu trąšų (kas tūri gali dėti perpuvusio mėšlo) rožė tupdoma į duobę, kad jos poskiepis nuo žemės paviršiaus slėptųsi po žeme 5 cm užberiame žemėmis ir gausiai palaistome, susigėrus vandeniui apkaupiam rožę 20 cm (rudenį sodinant būtina, galima ir daugiau apkaupti) pavasarį apkaupiam ne tiek daug , ir nepamirštam jei sausa kiekvieną dieną palaistyti

Paveikslėlis

1. rožę mirkome vandenyjePaveikslėlis

2. rožės sodinimo gylis

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės ?

Standartinė Nijola » 14 Rgs 2010 20:19

Rožes sodinant iš vazonų- jokiu būdu šaknų kedenti negalima, rožes sodinant iš vazono reik išimti kuo atsargiau ir neliečiant šaknų įtupdoma į paruoštą duobę ir užkasam žemėmis :wink:
jei sodintumėte iš vazonų šiuo metų laiku (rudenį) nereik trešti, galima žemę pagerinti kompostine žeme.
jei sodiname pavasarį ar iki rugpjūčio tada galima ir trąšų įberti, ir pagerinti žemę, jei to reikia, kompostu.

Kaip sodinti plikomis šaknimis rožes yra paveiksliukai pirmame pranešime šios temos :wink:

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės ?

Standartinė Nijola » 14 Rgs 2010 20:23

Rasa rašė :
Viskas priklauso nuo to, kokias rožes sodinam. Perkant rožes, jau augusias grunte, neabejotinai geriausias laikas yra rudenį: pavasarį rožės pradeda sprogti ir augti kaip niekur nieko, be to, sodmenų kokybė geresnė rudenį (pavasarį paprastai išparduodamos rožės, likusios nuo rudens).
Perkant Lietuvoj įprastas 'vamzdelines' (kur turguj pardavinėja) geriau sodint pavasarį - tos rožytės dar labai jaunos, joms reikia nemažai laiko įsišaknyti ir subręsti, kad perneštų žiemą.
Perkant rožes vazonuose, kaip ir nėra didelio skirtumo, kada sodinti.
O jei yra didelis noras kast duobes pavasarį, tai net labai rekomenduotina :lol: tada rudenį nereikia galvos sukt :wink:

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės ?

Standartinė Nijola » 14 Rgs 2010 20:32

Tadas rašė :
Rožės pasodintos per aukštai , yra veikiamos vėjo, saulės ,lietaus nuo ko skilinėja šaknies kaklelis. Rožės pasodintos per giliai auga blogiau, šaknims trūksta oro, smulkiosios šaknelės negauna maisto medžiagų.Taip rašo knygos,internetas.
Pas mane kelios ,pačios pirmosios pasodintos aukštai, bet kolkas nepastebėjau nieko blogo.
Vėliau pasodindos per giliai ir nepastebėjau nieko blogo.
Trečios jau gerai ,taip galvoju aš Bet visos žydėjo puikiai.
Kur aukštai tas apmulčiavau kaip priklauso.O kitos taip ir liko.

Rožių sodinimas ,nuotraukos ir biskis aprašymo.Rusiškai
http://rozyisad.ru/pfotokont.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rozyisad.ru/poks.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Rožių sodinimas http://www.utena-on.lt/~tadas/Sode%20pu ... /index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 11 Spa 2010 11:59

koala rašė:
Nijole rašė: o aš savaidgalyje pertvarkinėjau savo rožyną, persodinu rožes |( persodinti pavyko tik kiaturias rožes, užtrukau visą dieną, pavargau žiauriai, na ir šaknis užsiauginusios |( aik tu sau, lupau lupau iš žemės |( tai va rožyno rekonstrukciją :P :P
Kiek laiko augo tos rožės ir kokio maždaug ilgumo šaknis pavyko išlupti ? Kiek viršūnelių palikai ? Kokios tai rožės ? Ar pavyko su žemėmis ar plikomis šaknimis ?
Augo rožės nuo 2006m atrodytų kaip ir nesenai ir tuo pačiu jau keturi metai |( krūmų aukštis buvo senovinių apie 1.5m visas nutrumpinau ir beveik lapus nuskyniau (nes saulė, sausa- džiovina )nutrumpinau šakas iki 50cm gal biski mažiau. Šaknų išlupti nepavyko labai didelių - gal 30cm arba truputi daugiau (žiuriu į liniuotę), bet platus šaknų gumulas, žemė nubirėjo gan stipriai jau sausa, rožės (senovinės) jau pasiruošę žiemoti baltosios šaknelės jau juodos. Persodinau, galikas (pavadinimus vėliau surašysiu nenoriu su klaidom (drunk) ). Kitais metais per daug nesitikiu žiedų, nes praėjusių metų persodintos šiais metais žydėjo menkai arba visai nežydėjo, jos pakol įsitvirtina vėl reik laiko. Aš persodinu iš rožyno -kvadratų iškelių visas vieną kart žydinčias rožes, ten palieku angliškas ir naujai sodinu angliškas ir pakartotinai žydinčias.
Gaila, bet mano pirminio rožyno jau nėra, likę tik nuotraukos ;) (xixi)
kodėl taip darau , tol kad susimaišė senovinės ir angliškos, senovinės dažniau užgožia kitas nes jos kai suauga tai tikrai aukštos plačios ir kitas užgožia, ir dar kai žydi kitos pakatotinai, senovinės sudaro daugiau žalumą, o angliškų išsibarsto žiedai ir atrodo, kad labai menkai žydi, atrodo, kad ir žiedų nėra (no) o ištikrūjų visai jų ten būna (rock)
Dabar žinau jau kokio noriu rožyno (smoke) (aš nerūkau, bet (smoke) :D O gal ti šendiena atrodo kad žnau ko noriu o kai praeis laikas jau gal kitaip norėsiu (yes)

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 11 Spa 2010 12:30

Pamiršau paminėti, kad persodinti -iškasti buvo labai sunku tol, kad šalimais kitos rožės auga (yes) Pirma reik nusigenėti norimą rožę iškasti, taip pat reik patrumpinti ir paliekamas rožes toliau augti toje pačioje vietoje, kodėl kaimynus apgenim /tam kad labai smarkiai besisukinėdami neišlaužytume, galima gretimą krūmą surišti galima agro plėvele apvynioti kad nesikabintų į drabužius.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6119
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė LoretaA » 11 Spa 2010 12:44

Vat aš žinodama tavo rožyną ir galvojau - kaip tu priėjai prie norimos iškasti rožės. Nes šiemet kur buvau laikinai (xixi) (aš nekalta - vasara kalta :B ) į lysvę su vazonais sukišusi, tai tik anksti vasarą galėjau pasiimti kurią noriu, o dabar rudenį, tai turėjau viską iš eilės lupti. Ta prasme iš kurios noriu pusės, bet kraštinę. Ir jos pas mane, suleidusios per skyles šaknis, tai gavosi kaip ir persodinimas tik su žemės gumulu ar gumuliuku - priklausomai nuo vazono dydžio. Tai irgi kai kurias patrumpinau, lapus apskabiau.

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė vilmis » 11 Spa 2010 15:50

Nijole rašė:.... O gal ti šendiena atrodo kad žnau ko noriu o kai praeis laikas jau gal kitaip norėsiu (yes)
Jei žinotumė ko norime viskas būtų labai paprasta. Apie vienąkart ir pakartotinai žydinčių rožių "maišymą",t.y. sodinimą greta, ko gero dauguma manom kaip apie visai gerą sprendimą. Bet kaip sako Nijolė - nepasiteisino. Gerai bent tiek, kad galima mokytis iš svetimų klaidų (smoke)

Iš savo patirties noriu pasakyti, kad išlaikyti atstumus - būtina. Kažkada vejoje sodinau dvi rožių grupes po 3 vnt. kiekvienoje (floribundinės, poliantinės ir berods viena arbatinė hibridinė - vienos veislės viena rožė, pavadinimai gal ne taip svarbu). Susodinau su mintimi, kad šakos persipins ir turėsiu du didelius spalvingus krūmus. Pirmą vasarą buvo gana gražu, bet rudeniop atsiskleidė visų rožių "charakteris" ir gavosi nei šis nei tas. 2008-ųjų metų nuotraukos (2009 rudenį persodinau):

Paveikslėlis Paveikslėlis

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 11 Spa 2010 19:42

Aš nesakyčiau kategoriškai kad netinka sodinti vienąkartą žydinčias su pakartotinai žydinčiomis, visai ne, sprendimas geras ir galima labai gražius derinius padaryti, bet netinkamas mano atvėju. Mano atvėjis tai formalus rožynas. Aš į formalų rožyną į vidurio kvadratus sodinau po tris senovines vieną kart žydinčias ir kitas ;) angliškas arba žydinčias iki rudens. Maksimum reikėjo sodinti po vieną senovinę į kvadratą. Senovinės rožės didelės rožės (beveik visos) suauga tankiais dideliais krūmais, kitoms vietos nebelieka. Jei norėjau tik grožio reikėjo eiti visai kitu keliu, aš noriu kolekcijos kuo daugiau turėti rožių tai ir galvojau sutalpinti daugiau. Nesigavo todėl kad senovinės išbujojo, o kitos kai kurios vargsta, net žiedų nepastebiu iš apačios ir žydėt pradeda mažai. taip pat galima buvo į kvadratą sodinti tik vieną rožės krūmą kitą dalį užpildyti daugiamečiais augalais labai gražu būtų, bet vėl gi man netinka. Nutariau į kvadratus susodinti angliškas rožes monogamiškai be daugiamečių. Kraštai rožyno gali būti iš senovinių rožių ir stambiais krūmais.
Vėl gi kol atsisakau daugiamečių? ne todėl, kad jie man nepatinka, todėl, kad vietos trūksta. Daugiamečiai augalai ir rožės tai galima sukurti nuostabių gėlynų. Ir dar dabar formaliame rožyne išlaikant formą mano supratimu viduryje turi figuruoti mažesnės rožės vien žodžiou turi būti žemiau.

Tikra tiesa, rekomenduojamus atstumus tarp rožių būtina išlaikyti, oi kaip žinau iš savo patirties, būtina :D
Dabar po darbo persodinau vieną rožę "Juno" kaimynas juokėsi ir sako ko tu ten taip rėki :D galvojau galą gausiu, :? ir sakiau jum pasakysiu, jei pasodinot rožę ir jau po metų matot, kad ji jums atrodo auga netinkamoje vietoje - paskubėkit persodinti, nes su kiekvienais metais vis sunkiau bus persodinti (:|
Isivaizduojat Juno poskiepio vietos, kaklelio tarp šaknų ir šakų, su viena ranka neapimu (yes)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6119
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė LoretaA » 12 Spa 2010 06:48

Ranka maža :P :D
Iš tikrųjų tai net neįsivaizduoju kaip tu jas išplėšei. Nei prieit kaip reikiant, nei atsikast normaliai, nes kitos šalia auga - siaubas. Ir kur dėjai dabar tas dideles rožes?

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 12 Spa 2010 08:11

koala rašė:Ranka maža :P :D
Iš tikrųjų tai net neįsivaizduoju kaip tu jas išplėšei. Nei prieit kaip reikiant, nei atsikast normaliai, nes kitos šalia auga - siaubas. Ir kur dėjai dabar tas dideles rožes?
Ranka mano nėra maža - normali :) Pasodinau kitoje vietoje, dabar taip gaunasi, kad didesnė dalis senovinių rožių iškeliavo ten už mašinų pavėsinės į tą mažą plotelį- ten ir bus didesnė dalis vieną kartą žydinčių rožių- bet kai jos žydi tai vienos gražiausių rožių (yes)
Kažkaip išplėšiau, vakar kai atsikasinėjau tai galvojau gerai būtų nufotkinti, bet dabar tokie vakarai trumpi temsta greit, laiko nebuvo žaisti su fotiku :( .
Taip ir atsikasinėju iškasu paeiliui taip ir atsiranda vietos atsikasti. Dar du mossai dideli liko iškelti - galla man jų dideli gražūs - o padarysiu mažus :( bet tikiuosi "igra stoit sveč " (makeup)
O kad rožės išauga tai tikrai, šaknys storos ir tas kaklelio storis - palyginimui paimk puoduką ne patį mažiausią kokio 9 cm diametro tai va tokio storio :)
Iš kasinėjau anglišką vieną tam kad prieičiau prie Juno tai daug lengviau išsikasė |( nebuvo tokia stambi, nors aukščiu aukštesnė negu aš :)
vakar kasant atėjo į gavą baisi mintis :D jei gyventų šalimais kam galėčiau atiduoti tas kurias paauginau gal ir atiduočiau (gal :D ) o aš sodinčiau kitas, ir taip pažinčiau daugiau sužinočiau daugiau :D

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4259
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Regina » 27 Geg 2011 07:08

Kažin, ar nebus labai blogai, jei dabar iškasiu ir persodinsiu rožę? Rožė maža - antrametis savašaknis sodinukas. Auga po dideliu rožės krūmu. Netrukus ji visai užguls tą mažylę.
Ir dar. Ar gerai bus, jei į vieną duobę pasodinsiu tokias dvi rožes ir padarysiu vieną krūmą?

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 27 Geg 2011 07:17

manau persodink vakare kai saulė bus nekaitri :D (saulei nusileidus :D ) gausiai paliek, pasistenk gražiai iš vienos vietos į kitą perkelti, tu gi Regina viską žinai :) neliesčiau dabar šaknų, ji neturėtų būti dar labai didelė :)
Dėl sodinimo į vieną duobę ? aš nesodinčiau taip į vieną duobę |( aš sodinčiau į atskiras bet labai arti viena kitos, kad visgi turėtų viena nuo kitos bent jau mažą 20cm atstumą mano galva taip geriau augs |( o šakos paskui susipins ir atrodis kaip vienas krūmas.
Nors iš Vokiečių buvau gavusi - viename vazone pasodintus du silpnus krūmus, ištraukė viską taip ir atsiuntė |(
Abi savašaknės? |(

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 3967
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Jūratė » 27 Geg 2011 07:19

prieš 2 savaites persodinau nemažą sulapojusią kanadietę. Nieko, bent jau šiai dienai nesiskundžia.
o dėl sodinimo dvi į vieną duobę, tai pamenat, kaip mane visos barėt (Nijolė gal ne, sakė žiūrėk kaip bus :D ) , kad pas mane augo Rose de Rescht ir Jacques Cartier ...

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 27 Geg 2011 07:23

Jūratė rašė:prieš 2 savaites persodinau nemažą sulapojusią kanadietę. Nieko, bent jau šiai dienai nesiskundžia.
o dėl sodinimo dvi į vieną duobę, tai pamenat, kaip mane visos barėt (Nijolė gal ne, sakė žiūrėk kaip bus :D ) , kad pas mane augo Rose de Rescht ir Jacques Cartier ...
tai ar ir dabar auga abi vienoje duobėje??
dėl savašaknių tai net nežinau, joms gal be skirtumo juk paskui visvien lais atžalas ausiau augtų vienoje duogėje, o atskirai vistiek susijungtų |( dėl savašaknių neturiu patirties |(

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4259
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Regina » 27 Geg 2011 07:28

Gražiai vargu ar pavyks, vistiek nuo šaknų nubyrės visos žemės.
O į vieną duobę - tai neturėjau galvoj, kad tos šakelės suglaustos ir taip pasodintos. 20 cm atstumą aš suprantu kaip į vieną duobę :D
Taip ir padarysiu, ačiū :)

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4259
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Regina » 27 Geg 2011 07:34

Jūrate, bet tavo atveju buvo dvi skirtingos rožės. O pas mane dvi (tiksliau - trys :) ) savašaknės "Therese Bugnet"

Nijola

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Nijola » 27 Geg 2011 07:44

Regina rašė:Gražiai vargu ar pavyks, vistiek nuo šaknų nubyrės visos žemės.
O į vieną duobę - tai neturėjau galvoj, kad tos šakelės suglaustos ir taip pasodintos. 20 cm atstumą aš suprantu kaip į vieną duobę :D
Taip ir padarysiu, ačiū :)
kad gražiai persineštų rožė mažiau nubirėtų žemės, nešant iš vienos vietos į kitą, pasinaudok cel. maišu bliudu, nedideliu kibiru :)
nenešk iš vienos vietos į kitą plikai :)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6119
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė LoretaA » 27 Geg 2011 07:55

Teresė milžiniška rožės - aš jų nesodinčiau taip arti viena kitos. Dabar gal mažos, bet, jeigu viskas bus gerai, tai ji tokia galinga, kad viena atstos tris. Arti viena kitos, palyginus kaip sodinu kitas rožes, aš pasodinau Arijanos dovanotas 3 rožes. Kai kasiau duobę, vyras klausė: ar ąžuolą čia sodinsi? Iškasiau gal 1,3 m apskritą duobę ir beveik kraštuose sukaišiojau rožes. Veiksmas vyko praėjusį rudenį, jau dabar beveik atrodo, kad tai viena rožė |( , nors jos nėra iš tokių galiūnių kaip Teresė :)

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 3967
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Jūratė » 27 Geg 2011 08:41

aš saviškes persodinau visai į kitą vietą. Dabar ten Abraham Darby, pažiūrėsiu, gal jai geriau seksis augt. Persodinant supratau, kad buvau padarius per gerą žemę, kadangi ten natūralus gruntas - žvyras su žemių priemaišom, akmenys, tai kasiau nemažas duobes ir pyliau gerą žemę - juodžemį, kompostą maišiau su daržo žeme, o kadangi tas duobes labai stengiaus gerai paruošt, tai ir persistengiau. Tai supratau tik dabar kai išskasinėjau tas rožes. Kasant žemė buvo labai puri, minkšta, taigi paliejus (su trąšom ar be jų) visas vanduo labai lengvai iš ten dingdavo, aplinkinis gruntas nieko nesulaikydavo, būdavo puikus drenažas. Užtat ir tos rožės neypatingai gerai ten jautėsi. Dabar sodindama ten Abrahamą dėjau kažkiek gryno molio, daugiau prastos žemės (pas mane ji sunki, priemolis).
Prirašiau daug :D nežinau, ar kas suprato ką norėjau pasakyt :D PROBLEMATIŠKOSE VIETOSE LABAI SVARBU NEPERSISTENGT GERINAT ŽEMĖS ROŽIŲ SODINIMUI (flower)

lernukas
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 31 Geg 2011 13:14

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė lernukas » 31 Geg 2011 13:25

Sveiki,
neseniai atradau šį šaunų forumą, tad iš karto kreipiuosi pagalbos.
Kadangi šiuo metu iš po statybų tvarkomas kiemas ir atliekami vejos sėjimo darbai, tai būtų gera proga pasiruošti vietą nedideliam rožynėliui į kurį rožes sodinčiau rudenį. Žemė ten yra molinga, dabar yra atvežta juodžemio, tai galvoju iškasti tą molį kokį pusę metro gyliu ir pripilti ten juodžemio, kad žemė būtų geresnė. Turbūt dar reiktų įmaišyti kompostinės žemės. Gal galėtumėt pasidalinti patirtimi kaip darėte jūs. Arba nukreipti kur ieškoti daugiau info.
Ačiū.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6119
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė LoretaA » 31 Geg 2011 14:11

Neiškasinėčiau aš to molio lauk. Pas mane geriausiai ir auga rožės kur yra atvežtinis molis (palikimas, aš to nedariau). Maksimaliai per kastuvą nukasčiau ant viršaus juodžemį ir perkasčiau - ir vanduo geriau laikysis (aišku, jeigu nėra problemos su aukštais gruntiniais vandenimis) ir trąšos ne taip išsiplaus :)

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4259
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Regina » 31 Geg 2011 18:18

Priemolis rožėms labiausiai patinka. Taigi, Koala labai teisingai sako - molį perkasti, sumaišyt su viršutiniu derlingu sluoksniu, galima įmaišyt ir juodžemio, ir komposto. Molio nereikia pašalint, jį reikia šiek tiek pagerint

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 2992
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė Rūta » 31 Geg 2011 19:00

Pas mus per 40 cm beveik grynas molis, tai į iškastas duobes dedu geresnės žemės, bet netrukus rožės vis tiek pasiekia tą molį, ir nieko :) Molis geriau negu smėlis. Juk katorginis darbas butų per pusmetrį molį iškasti - pagerinsi, ir rožės klestės toj vietoj ;)

lernukas
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 31 Geg 2011 13:14

Re: Kaip sodinamos rožės?

Standartinė lernukas » 31 Geg 2011 20:52

Ačiū už patarimus. MB labai apsidžiaugė, kad nereiks tiek darbuotis.
Einu toliau skaitinėti, nes iki rudens reikia susiplanuoti ką ir kaip sodinti, o čia radau nemažai įdomių minčių.

Skelbti atsakymą

Grįžti į