Rožių genėjimas

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Rūta » 22 Vas 2017 15:14

Užtat ir paliekama nedaug šakų.
Dėkui už nuorodą, būtinai pažiūrėsim :)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Rožių genėjimas

Standartinė Gema » 05 Kov 2017 16:54

Gema rašė:Šįkart tikrai senas šakas iškirpsiu. Yra naujų. O lenkti tai lenksiu, nes jai ten nėra tiek vietos laisvai šakotis.
Šiandien filme rode, kaip viename istoriniame rožyne Anglijoje lenkia senov. rožes. Čia lenkiamos tik burboninės ir remontantinės (Hybrid Perpetual), kas mane labai nustebino, nes maniškių dauguma su kietais stačiais stiebais, išskyrus nuostabiąją Sidonie ir dar kažkurią. Kiekvienais metais lenkia naujas šakas, o žydėjusias visai iškerpa, antrą kartą tų pačių nebelenkia. O aš lenkiau, čia ir buvo mano klaida. Su vijoklinių "šonkauliukais" čia lyginti visai negalime.

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Rožių genėjimas

Standartinė Rūta » 05 Kov 2017 18:12

Angai lenkia ir pernykštes šakas su „šonkauliukais“ – tai aiškiai matyti Sisinghursto nuotraukose ir taip pat šioje https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... 915940.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Tik aišku, kad naujos šakos produktyvesnės. Taip kad nemanau, kad tai buvo klaida. Klaida buvo kažkame kitame. Mums 'Gertrude Jekyl' prilenktos pernykštės šakos labai neblogai žydėjo.

Egidija
Pranešimai: 324
Užsiregistravo: 12 Bir 2015 04:12
Miestas: Kaišiadorių r.

Rožių genėjimas

Standartinė Egidija » 15 Geg 2017 18:09

Laba diena. LoretaA,ar galite pasidalinti žiniomis..."būtent nukirpsi - juk mokėmės botanikos sode, Kaune "... koks tas mokymas buvo <3,gal keliais sakiniais kažkokius pagrindus galite parašyti...ir dar smalsu sužinoti,kokias ten sekatorius turi funkcijas? ...labai gailiuosi,kad per vėlai sužinojau apie rengiamą susitikimą,bet gal manęs ir nebūtų įleidę (xixi) ...o sužinoti ką ten sakė,tai nors numirk,kaip norisi...genėjime pas mane patirties -nulis... :)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Rožių genėjimas

Standartinė Gema » 15 Geg 2017 19:10

Egidija, apie tai kažkur rašiau, o gal tik LRD nariams skirtose temose - apie genėjimo seminarą Kauno Botsode. Jeigu tų temų nematote, tada klausiu: kodėl iki šiol neįstojote į LRD? :O

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Rožių genėjimas

Standartinė LoretaA » 16 Geg 2017 05:15

Pora sakinių. Genėjimo principas yra suformuoti tvirtą rožės skeletą, kad ji pati save laikytų. Kuo jaunesnė rožė ar jos šakos, tuo daugiau kerpame. Jeigu šaka sena, nukirpus per daug, gali ir visai numirti, jeigu jauna, paliekam maksimum porą sprindžių nuo žemės, taip pat, neiškerpame visų smulkių šakelių - taip, kad augdama rožė paliktomis šakomis susikabintų ir neišgriūtų. Formuojam arba kiaušinio arba pusapskritimio formos krūmą (krūmelį). Suteikiama forma priklauso nuo rožės prigimties - siauram krūmui suteikiame kiaušinio, o plačiam pusapskritimio formą. Kiekvienais metais skeletą keliam į viršų po 20-30 cm. Linkusiai sirgti rožei, šakas labiau išretinam, kad lengvai cirkuliuotų oras, taip pat daugiau retinam ir linkusiai labai tankėti rožei. Vijoklines rožes genim, palikdami po kelias ilgas, gražias, sveikas šakas, kurias iš karto (pageidautina), tvirtinam prie atramų.
Trumpai būtų tiek. Aplamai buvau nustebinta (švelniai pasakyta (xixi) ), kad iš maždaug mano ūgio rožės liko apie 0,8 m. Anksčiau rašiau, kad kai kurių saviškių palikau plikus strampus. Dabar jau galiu pasakyti, kad jie tikrai išsprogs, nors praeitais metais, tokiame lygyje buvo beveik pliki. Ir dar galiu pasakyti - kai kurias rožes per aukštai nukirpau, nes galvojau, kad jau tikrai neišsprogs :).
Kitą vertus, tai tik vienas iš genėjimo būdų ir visai nebūtina visiems genėti tik taip. Reikėtų išbandyti visokius ir pasirinkti tą, kuris Jums ir Jūsų sode tinkamas labiausiai.

Egidija
Pranešimai: 324
Užsiregistravo: 12 Bir 2015 04:12
Miestas: Kaišiadorių r.

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Egidija » 16 Geg 2017 20:23

ačiū...bandau įsivaizduoti kas yra pusapskritimas...tai,kai vienos šakos aukštos,už jų žemesnės ir visai žemos,ir ne aplink,o tik iš vienos pusės,o kitoje pusėje stovi kaip siena? čia daryti toms,kurios auga pasienyje?Kiaušinį tai žinau,apeiti apvaliai apkerpant (tik reikia turėti ka kirpti (xixi) )...dabar,pasakysiu ką aš šiuo metu darau...atsiklaupiu prie rožės krūmo ir medituoju O.O ,nes beveik visi krūmai šiemet iki žemės nusikirpo ir ataugina visiškai naujus ūgliukus...laukiau pasirodant ant koto nors menkiausių kruopos dydžio užuominų,kad tai auga pumpuras,tada jau laukiau ar jie nenušals,aišku,išsigandę,dabar jau pradėjo lapotis...pradėjo lįsti daugiau ūgliukų...tada pasiskaičiau rusų forume,kaip viena moteris juos retina,palikdama jų mažiau,tai yra išlaužia tų ūgliukų perteklių,...jei iš vienos vietos trys lenda,du nulaužia(nežinau ar vijoklines irgi taip daryti ir kokioms rūšims tai tinka,aš pagal nuojautą "retinu"),jei į vidurį pasikreipę ar silpni,irgi pirštu nulaužia ...

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožių genėjimas

Standartinė LoretaA » 17 Geg 2017 05:15

Egidija, pusapskritimis, tai pusiau perpjautas kamuolys - jeigu auga taip, kad visos pusės yra gėlyne, pievoje ar kitoje vietoje, kur yra priėjimas iš visų pusių. Jeigu prie sienos, savaime suprantama, tas pusiau perpjautas kamuolys, bus padalintas dar kartą pusiau, nors tokioje vietoje sodinti nerekomenduojama. Čia rašau apie prancūzines, portland, remontantines, angliškas, poliantines, floribundines, rugosas ir visas kitas augančias didesniais mažesniais krūmais. Apie aukštas - vijoklines, laipiojančias čia nekalbama.
Su nukirptomis iki žemės rožėmis teisingai elgiates neleisdama augti silpniems ūgliams juos pašalindama - vistiek juos reikės anksčiau ar vėliau iškirpti. Liks žaizdos - kam to reikia. Be to ir rožė neperkrauta begale naujai sprogstančių menkaverčių ūglių, augins kokybiškas, stiprias šakas. Taip pat reikėtų palikti ir ant šakų tik po viena pumpurą (kai gerokai pailgėja iki 1 -2 cm), o ne puokštę iš trijų, pasitaiko ir dar daugiau uglių.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Gema » 09 Bir 2017 14:20

Vakar Lelijėlė inspektavo mano rožyną ir pastebėjo, kad padėtis labai nebloga: vikšrų apvalgytų rožių nedaug, lapsukių susuktus lapus jau seiai užgožė sveiki, aklų ūglių nematyti, pjūklelio tik vienas kitas pažeistas. Amarų ne tiek jau daug. Nemažai amarų mumijų (juose sudėti kito vabzdžio kiaušinėliai). Labai daug skorpionmusių! Daug pumpurų, daug sveikų lapų. Nepurkšta. Abi priėjome išvados, kad čia padėjo tas smarkus "Dovilės&Mindaugo genėjimas", kuris suveikė kaip profilaktika nuo kenkėjų ir vėlyvų šalčių, nes vėliau pradėjo želti už jūsų, kurios taip smarkiai gal negenėjote. Dar, žinoma, reikia sulaukti žydėjimo. Gal mano žiedai prasilenks ir su žiedų graužikais? Jeigu taip, tai turiu atsakymą, kaip prižiūrėti nepurškiamą rožyną <3

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Esmiralda » 09 Bir 2017 16:34

Ir aš žiūriu į savo nuo lietaus išgulusias rožes, ir galvoju, kad reikėjo "naujoviškai" genėti. Bet kadangi aš seminare nedalyvavau, buvo nedrąsu pačiai eksperimentuoti. Turiu keletą rožių, kurių apie metro ilgio šakos pasipuošė kupetom šakų galuose, o apačia plika. Kažin ar taip smarkiai nugenėjus, jos ką nors apačioj išleistų iš kokių giliai miegančių pumpurų?

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožių genėjimas

Standartinė DaliaRaimonda » 09 Bir 2017 18:26

Jei pumpurų apačioje yra, tai žinoma daugiau nugenėjus rožę ji ataugs iš tų miegančių pumpurų. Bet taip reikėtų genėti ankstyvą pavasarį.
Gema, aš taip pat labai stipriai genėjau savo rožes, ir taip pat tokiu genėjimu esu labai patenkinta. Rožės labai gražiai ataugo, labai daug stambių pumpurų :)

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Regina » 12 Bir 2017 11:57

Ar senovines taip pat "naujoviškai" genite? Ant ko jos žydės, jei bus trumpai nukirptos? O modernias šiemet man gamta neblogai nugenėjo, dabar geni stirna. Šį savaitgalį aš genėjau jau penktą kartą - vis išlenda nepastebėti pavasarinių šalčių padariniai.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožių genėjimas

Standartinė LoretaA » 12 Bir 2017 13:30

Senovines, taip pat, naujoviškai :) Šiaip tai jau pavėluotas toks genėjimas - turiu galvoje, taip reikėtų genėti jaunas rožes. Bet kodėl nepabandžius ir senoms suteikti formą :)

Vartotojo avataras
Nijola
Pranešimai: 1268
Užsiregistravo: 11 Bal 2012 13:21

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Nijola » 22 Bir 2017 13:12

LoretaA rašė:Senovines, taip pat, naujoviškai :) Šiaip tai jau pavėluotas toks genėjimas - turiu galvoje, taip reikėtų genėti jaunas rožes. Bet kodėl nepabandžius ir senoms suteikti formą :)
Atvažiuosiu pamokinsi ir parodysi kaip genėti naujoviškai :) ir pamatysim kaip atrodo (makeup)
Man šiais metais, bet koks genėjimas tik naujoviškas n-kartasis :D jau be sekatoriaus nei žingsnio pro namo duris :D

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Gema » 13 Lie 2017 10:43

Šitaip atrodo mano rožių krūmai po genėjimo à la Sibirka. Gyvenime nesu turėjusi tiek žiedų! Krūmus tik virvelėmis paraišiojau, kad prilaikytų labai tankias pvz. galikų ar sentifolijų šakas. Kasmet priauginsiu po sprindį, t.y. genėsiu sprindžiu aukščiau Matyt, šitas genėjimas labai tinka mano chrakteriui (xixi) Be to, viešnioms išvažiavus, kitą dieną nukirpau visas naujas atžalas truputį žemiau žiedų. Atsivėrė daug pasislėpusių žiedų, krūmai vėl atgavo formą, vėl gražu. Na, žiūrėsim, eksperimentuosim toliau ;)

https://photos.app.goo.gl/XgeXUkHkVNeVdkUE2" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožių genėjimas

Standartinė LoretaA » 13 Lie 2017 11:03

Super (flower) . Palyginus mano ir neblogai atrodo, bet ne taip gerai, nes jos senos ir labai smarkiai negalėjau nukirpti - ko gero būtų neataugę.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Regina » 13 Lie 2017 11:14

Ir aš kitąmet taip darysiu. Puikiai atrodo (like) Loreta, kam tau jas dar žeminti? Dabar labai gražu <3

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Rūta » 13 Lie 2017 11:22

Mes savo rožėms šiemet irgi pritaikėm Sibirkos genėjimo pamokas. Galim patvirtinti, kad tikrai daug daugiau žiedų ir jie stambūs, gražūs. O angliškos pas mus jau buvo apsilpusios, išsenę krūmai, susmulkėję žiedai.
Bus įdomu, kaip atrodys Gemos nukirpti ilgesni ūgliai.

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Esmiralda » 19 Gru 2017 07:16

Rožės jau suguldytos, laukia pavasario. Norėčiau pasiteirauti kaip per sezoną išaugo smarkiai nugenėtos rožės, ar genėjote taip pat ir po žydėjimo ištysusius ūglius? Ir kaip tada sekėsi jas guldyti žiemai?

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Rūta » 19 Gru 2017 09:40

Pasidalysiu mūsų patirtimi. Negenėjom labai drastiškai, o pagal poreikį. Bet šiaip ar taip, rudenį rožynas nebuvo toks į viršų išvaręs kaip ankstesniais metais. Po žydėjimo nebuvo jokių ištįsusių ūglių, t. y. po žydėjimo rožėms buvo suteiktas tvarkingas vaizdas laukiant antrojo žydėjimo. Į rudenį atsirado ilgų ūglių – jų visų negenėjau ir netrumpinau, bet, kur galėjau, prikirpau viršūnę, kad paskatinčiau medėjimą. Šiuo atveju rudenį didesnis genėjimas dar tik paskatintų naujų ūglių augimą, kurie, aiškus daiktas, sumedėti nespėtų. Tikriausiai būtų geriausia visą sezoną laikyti tvarkingą vaizdą ir neleisti tiems ūgliams ilgiems augti, jei tai ne vijoklinės rožės, nes paskui vis tiek juos pavasarį nukirpsim. Tačiau tam reikia nuolat apie rožes eiti ir tvarkyti, o šį sezoną mums tai padaryti buvo sudėtinga.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožių genėjimas

Standartinė LoretaA » 19 Gru 2017 12:46

Mano rožės gerokai paaugo, bet nelabai aš jas antroje vasaros pusėje trumpinau. Trumpinau tik vieną kartą žydinčias rožes žydėjimo metu, kad išaugusios naujos šakos nepaslėptų žiedų - ir tai nekruopščiai. Jeigu trumpinti kruopščiai iki pat rudens, tuomet gali būti sunku prilenkti žiemojimui, nes krūmas virstų stangriu ražu, o dabar šakų buvo visokių ir jos labai padoriai prisilenkė. Kadangi mes rožes dengiame, genint būtina galvoti ir apie prilenkimą. Mindaugas (Sibirkos rožyno šeimininkas) minėjo, kad drastiškai pavasarį galima genėti tik tas rožes, kurios nebus prilenkiamos žiemojimui, o su kitomis reiktų elgtis švelniau. Žodžiu - genim ir mąstom (sun) .

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Esmiralda » 19 Gru 2017 16:22

Ačiū už pasidalinimus :* Tik paguldžiau rožes žiemai, o jau įsivaizduoju kaip pavasarį genėsiu (xixi)

Rudenelis
Pranešimai: 687
Užsiregistravo: 20 Rgp 2013 20:13
Miestas: Utena

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Rudenelis » 19 Gru 2017 20:21

Aš šį rudenį kaip niekad nemažai išgenėjau prieš uždengiant. Tiesiog išmečiau nemažai senų šakų, kad būtų mažesni kupstai dengimui. Prie kai kurių krūmų taip apimdavo azartas, kad gailėjau, kad ne pavasaris, mačiau, kad reikia rėžti dar. Labai tikiuosi, kad žiema neišgenės (no) ir galėsiu pabaigti pati.

Vartotojo avataras
LadyIndre
Pranešimai: 102
Užsiregistravo: 22 Bir 2017 09:51
Miestas: Kaunas

Re: Rožių genėjimas

Standartinė LadyIndre » 21 Vas 2018 15:00

Mano rožės sau pūpso po danga ir sniego paklote :) . O štai mano sesės Gintarės rožynėlis Kipre. (flower) Vėl krauna žiedus, žaliuoja. Žaliuoja iki rudens , tada numeta lapus, o spalį vėl žalia. Rugpjūtį nurudusios būna - neišteria karšcio, kuris ten siekia iki +45 laipsnių kartais.. Tik neaišku kada genėti... ;( O jai tai reikia daryti butinai.

PaveikslėlisPaveikslėlis
PaveikslėlisPaveikslėlis

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Rožių genėjimas

Standartinė Virginija » 21 Vas 2018 20:13

Logiškai mąstant reikėtų genėti žiemą. Jei daugiausia kritulių vasarį, tai gal genėti sausį?
O kodėl jos numeta lapus, ar jos nelaistomos, ar tiesiog lapai sudega? Vėl gi, jei po to pradeda sprogti nauji lapai, tai prieš tai reikėtų apgenėti |( . Čia tik mano pamąstymai, patarimų reikėtų ieškoti panašaus klimato šalyse.
Man atrodo, kad rožės Kipro klimatu apskritai nesidžiaugia :) . Tačiau ten auga nuostabaus grožio kiti žydintys krūmai (flower) .

Skelbti atsakymą

Grįžti į