Puslapis 11

'Viridiflora'

Parašytas: 21 Rgs 2011 22:43
Rūta
Neabejotinai tai viena keisčiausių rožių. Paprastai ji sulaukia vienos ir tos pačios mūsų svečių reakcijos: „Negražu. Man nepatinka!“ Mano tėtis, kai atkreipiau jo dėmesį į šios rožės žiedus, pasakė „A... Tai aš vis vaikštau pro šalį ir galvoju, kada gi ji pagaliau pražys...“ Tai štai kokia ji – Rosa viridiflora, dar vadinama žaliąja rože.

Greičiausiai 'Viridiflora' – simpatiškos rausvažiedės kininės rožės 'Old Blush' sportas. Kilmė nežinoma. Manoma, kad pradėta auginti nuo 18 a. vidurio, o maždaug po 100 metų, 19 a. viduryje, pradėta platinti vienos britų bendrovės. Šios rožės neįprastumas, kad visos jos žiedo dalys – žiedlapiai, kuokeliai, piestelė – yra virtę lapeliais. Kitur dar sakoma, kad tai išvešėję taurėlapiai vietoj žiedlapių. Bet kuriuo atveju tai sudėtinga ir iki galo mokslininkų neištyrinėta genetinė mutacija, vadinama filodija. Manoma, kad ją sukėlė virusai. Kadangi šios rožės žiedai neturi nei kuokelių, nei piestelės – įprastų augalo dauginimosi organų, - nekeista, kad jie sterilūs.

Užauga neaukšta, apie metrą, maždaug tiek pat pločio. Maniškė dar mažutė, nė pusmetrio nesiekia. Į nuolatinę vietą būsimajame baltajame sodelyje persodinta tik vasaros vidury, iki tol nuo pavasario augusi vazone. Apskritai tai miniatiūrinė rožė – nedideli ilgi lapeliai, kaip ir būdinga kininėms rožėms, nedideli žiedai – apie 5 cm. Jaunos šakelės ir lapeliai turi rausvumo. Pumpurai gražios ovališkos formos, o besiskleidžiantys žiedai kažkuo primena artišokus – gal gražiai išsidėsčiusiais lapeliais... Besiskleidžiantis žiedas atveria purią iš siaurų karpytų lapukų sudėliotą rozetę. „Žiedlapių“ krašteliai tarsi teptuku kur ne kur švelniai padažyti vyno raudoniu. Laikui bėgant lapeliai tarsi susipranta, kad juk jie – rožės žiedas, ir suskumba „parausti“. Tas raudonis gan keistas, netolygus, kartais labiau vyno spalvos, kartais vario (ketvirta nuotrauka). Sakoma, kad žiedai laikosi labai ilgai – net kelias savaites, bet aš, kai ne prie rožių gyvenu, tai negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Galiu pasakyti tik viena, kad kaskart atvažiavusi šią rožę randu gausiai žydinčią, tai, sakau, gal kai kurie žiedai užsilieka nuo praėjusio karto. Tiesą sakant, stebiuosi, kad tokia mažutė senovinė rožytė taip gausiai žydi. Ir neserga. Matysim, kaip bus su žiemojimu, juk vis dėlto tai kininė rožė, priskiriama 7 zonai. Nors kitų augintojų nuomone, gan atspari net ir šaltesnio klimato kraštuose. Žiemai teks stropiai apklostyti.

O man ji graži, net žavi <3 Siauri karpyti žiedlapiai ir puri žiedo forma šiai rožei suteikia rytietiško žavesio, primena kinų tapybą, šilku išsiuvinėtas flamenko šokėjų skaras.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis
Paveikslėlis

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Rgs 2011 06:42
Regina
Na taip, įdomus augalas, net nesinori sakyt rožė :) Jei rinkčiau kolekciją - tai be jokios abejonės auginčiau ir ją. Bet dėl grožio (no)

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Rgs 2011 07:18
LoretaA
Ir man, panašiai kaip Reginai, augalas, bet ne rožė :) Manau, kad tarp prieskonių ji puikiausiai įsikomponuos. Ir prie rožių tiktų, tik tada gal kokių spalvotais lapais augalų reiktų prie jos sodinti :)

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Rgs 2011 07:40
RožėDD
Ypatingai meniška..
Tik sakyčiau jos "žiedas" ne iš žiedlapių, o vainiklapių sudėtas |(

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Rgs 2011 07:45
Rūta
Na taip, štai toks keistas sutvėrimas - nepanašus į savo seses puošniąsias rožes. Bet labai įdomus. Beje, tie tapys fitoplazmos virusai sukelia ir giminingą kai kurioms rožėms būdingą proliferaciją (ypač 'Prolifera de Redouté'). Šią 'Viridiflora' pirmą kartą pamačiau Paul Barden tinklalapyje, taip susidomėjau, galvojau na čia tai stebuklas kažkoks, negali taip būti :D Tai ir nepraleidau progos, kai iš Petrovičiaus užsakinėjom :D

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Rgs 2011 10:52
Timka
Labai įdomi, o dar įdomu: ar kokį kvapą ji turi? :)

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Rgs 2011 11:22
Rūta
Ieškodama informacijos internete radau, kad ji turi pipirinį kvapą. Bet, prisipažinsiu, pati neuosčiau. Kažkaip neatėjo į galvą (xixi) Bet kitąkart būtinai pauostysiu ir parašysiu (yes)

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 22 Vas 2020 19:40
Gina
Gyvena šiltnamyje (dar vieną turiu ir lauke). Ankstesnes žiemas dengdavau, o šiemet nereikėjo, net lapų nenumetė.
Paveikslėlis Paveikslėlis

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 23 Vas 2020 15:12
Regina
Kad įdomi ir keista - tai faktas :) O tikrovėje ( ne nuotraukoj) ar graži?

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 23 Vas 2020 21:20
Gina
Turbūt tik man ir graži, visi kiti neko gražaus joje nemato. Bet man visos tuščiavidurės, paprastutės ir kitokios keistuolės labai labai :) .

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 01 Kov 2020 11:50
Ignas
Dėl grožio nesiginčijama :D bet manau tikrai įdomi rožė ir galima įdomių derinių sugalvoti su kitom rožėm ar daugiametėm. kelios foto iš Zangerhauzeno rožyno.
Paveikslėlis

Paveikslėlis

Re: 'Viridiflora'

Parašytas: 01 Kov 2020 21:15
Gema
Oi kokia keistuolė!!! :? |( :)